«Це була окупація, а не громадянська війна»

В Івано-Франківську за участю голови київської громадсько-політичної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса Романа Круцика відбулася презентація музейної експозиції «Народна війна».

«Наша експозиція, — сказав Р. Круцик, — є результатом більш як дворічної праці науковців та співробітників столичного «Меморіалу» в державних і галузевих архівах 18 областей України. Ми опрацювали й оцифрували понад 350 фондів та близько 1 500 архівних справ. За виявленими архівними документами вдалося оприлюднити статистичні дані про кількість селянських збройних повстань проти московсько-більшовицького окупаційного режиму в дев’яти тогочасних губерніях України, кількість відомих і невідомих повстанських загонів, підпільних антибільшовицьких загонів самооборони й стихійних виступів селян центру, сходу і півдня України проти червоної чуми ХХ століття».

Відповідаючи на запитання журналістів, очільник київського «Меморіалу» зокрема зазначив: «Впродовж 1917—1932 років в Україні діяли 692 підпільні організації.

За військовими, розвідувальними та політичними зведеннями ВЧК-ГПУ та НКВД на той час в Україні активно діяли 1 435 повстанських загонів, селянськими повстаннями були охоплені цілі райони, в яких повсталий народ проголошував створення незалежних від червоної Москви республік зі своїми тимчасовими урядами. А тому ми з усією впевненістю можемо стверджувати, що в Україні у 20—30-х роках минулого століття була не громадянська війна, а безпощадна боротьба з окупаційним режимом, який за допомогою багнетів насаджувала на цій благодатній землі червона Москва».

На завершення зустрічі з Р. Круциком журналісти мали змогу ознайомитися з унікальними документами й світлинами музейної експозиції «Народна війна», в якій відображено нелюдські методи винищення українських селян російським окупаційним режимом та героїчну боротьбу народу проти цих поневолювачів.

Роман ГЛАДИШ

Published on 6 April 2011