Заява УККА з нагоди 25-ої річниці Чорнобильської трагедії

Сьогодні, коли Японія всіми силами намагається запобігти катастрофі на АЕС "Фукусіма-Даіні" у зв'язку з недавніми землетрусом і цунамі, ми не можемо не згадати жах трагедії, що сталася в Україні 25 років тому.

У ніч на суботу, 26 квітня 1986 року, акт непростимої недбалості на Чорнобильській АЕС на півночі України привів до катастрофи. Вибух на станції розірвав дах Четвертого реактора, випускуючи в атмосферу велику кількість радіяції. Це був не просто нещасний випадок, але неймовірний результат необережности і зневаги з боку радянської влади, який привів до людської трагедії в масовому маштабі. Усвідомлюючи свої помилки, режим зробив немислиме. Він піддав небезпеці мільйони людей, залишаючись німим і вдаючи, що нічого незвичайного не сталося! Тільки після того, як шведські дипломати, виявивши надмірний рівень радіоактивності у своїй країні, у понеділок 28 квітня заявили про невідкладне бажання подати офіційне попередження в Міжнародне агентство атомної енергії, Москва, нарешті, зробила повідомлення у п'яти реченнях: "На Чорнобильській АЕС сталась аварія. Пошкоджено один із атомних реакторів. Вживаються заходи щодо ліквідації наслідків аварії. Жертвам надається допомога. Створено урядову комісію."

У той же час, народ України був повністю залишений у інформаційній темряві, оскільки радянська влада не зробила належних запобіжних заходів для забезпечення безпеки своїх громадян і не попередила їх про небезпеку. Евакуації із зони безпосередньої близькості до Чорнобиля були ініційовані владою щойно 36 годин після вибуху. Крім того, п'ять днів після катастрофи, в столиці України Києві, просто в 60 милях на південь від Чорнобиля, тисячі нічого не підозрюючих громадян марширували по вулицях, святкуючи Першого травня, не знаючи про тиху і невидиму небезпеку, яка на той час вже проникла у їхнє місто. Наслідки цієї трагедії є не лише вражаючими, але й довготривалими. Хоча багато було тих, хто померли відразу від впливу високого рівня радіяції, ми не повинні забувати про дальші впливи, які продовжують переслідувати Україну сьогодні: тривожне зростання вроджених дефектів та смертности немовлят, надзвичайно високий рівень захворювань на рака щитовидної залози та інші види раку, а також незліченні інші побічні ефекти, що мучитимуть Україну віками.

В 25-ту річницю ми вшановуємо пам'ять тих, що загинули внаслідок цієї катастрофи, і вшановуємо тих, що вижили. Ми пам'ятаємо про сотні ліквідаторів, які боролися з катастрофою, про сотні тисяч людей, котрі були змушені покинути свої домівки, і про мільйони людей, які страждали і продовжують страждати через проблеми зі здоров'ям, завдані Чорнобильською АЕС. Ми вшановуємо героїчні зусилля тих, яких завдання полягало в очищенні на місці після катастрофи, а також хоробрість мільйонів людей із довколишніх територій, які жили з трагічною спадщиною цього лиха протягом двадцяти п'яти років. У той же час, в наших молитвах ми згадуємо тих, що сьогодні в Японії зіткнулися з тим же невизначеним майбутнім, як український народ в Україні. Нехай Господь Бог допоможе їм у цьому, в цей їхній час потреби.

У цю двадцять п'яту річницю Чорнобильської ядерної катастрофи УККА знову підтверджує свою рішучість забезпечити, щоб щоденні потреби жертв цієї трагедії в Україні не були забуті. Ми наполегливо закликаємо уряди Сполучених Штатів Америки та інших країн надати моральну та фінансову підтримку постраждалим і полегшити тривалі страждання незліченних жертв цієї трагедії.

Український Конгресовий Комітет Америки

Published on 5 April 2011