«Борець з когорти безсмертних» – вечір пам’яті Михайла Сороки

27 березня виповнилось 100 років із дня народження Михайла Сороки, українського націоналіста, в’язня сумління, що майже 35 років провів у застінках польського та радянського режимів, та не скорився. У цей день у Києві вшановували пам’ять цього легендарного українського політв’язня, як характеризував Михайла Сороку Валерій Марченко.

Вечір пам’яті організували Центр Національного Відродження та ГПО «Українська справа». Вшанувати пам’ять визначного діяча націоналістичного руху прийшли громадські діячі, дослідники, колишні політв’язні та молодь. Невеликий зал Центру Національного Відродження не міг умістити усіх присутніх. Проте це не стало на заваді святково-дружній атмосфері вечора. Ведучим був письменник і громадський діяч Сергій Пантюк. Відкриваючи вечір, Сергій відзначив, що хто хоч побіжно переглянув біографію Михайла Сороки, обов'язково замислиться над собою і над світом. «Він був справжнім бандерівцем і таким залишився для всіх, хто його знав», – відзначив він.

Голова Організації Українських Націоналістів Стефан Романів, виступаючи на вечорі, наголосив, що Михайло Сорока є одним із моральних авторитетів націоналістичного руху. Голова ОУН зауважив, що хоча сьогодні інші обставини, але ті риси, ті якості, які мав Михайло Сорока, повинні бути властивими і сучасним націоналістам. Михайло Сорока повинен стати прикладом для виховання молодих українців, – підкреслив Романів.

Кандидат історичних наук Василь Деревінський ознайомив присутніх із долею Михайла Сороки, а колишній політв’язень Василь Овсієнко поділився спогадами про значення авторитету Михайла Сороки для різних поколінь політичних в’язнів. А свій виступ Василь Овсієнко розпочав із заперечення дисиденства Михайла Сороки. «Михайло Сорока не був дисидентом, він був українським націоналістом і ніколи не зрікався власних поглядів, не відступав від них, адже дисиденство це відхід від попередніх позицій», - підкреслив колишній політв’язень. Цікавим відкриттям для учасників вечора стала доповідь дослідника національно-визвольних рухів фінно-угорських народів Ростислава Мартинюка про Михайла Сороку та національно-визвольну боротьбу народу комі.

Натхнення учасникам вечора додали своїми виступали талановиті митці –запальний поет-пісняр Олег Сухарєв та ліричний бандурист Данило Мельник. А завершився вечір переглядом документального фільму режисера Олександра Рябокриса «Лицар волі», присвяченого трагічній та водночас героїчній долі Михайла Сороки і його дружини Катерини Зарицької.

Володимир Семенович, УІС

Published on 28 March 2011