На Закарпатті презентували книгу спогадів Василя Филоновича "Березневі дні Карпатської України"

У понеділок у прес-центрі «Закарпаття» презентували книгу спогадів генерал-хорунжого армії УНР, дипломата, начальника штабу "Карпатської Січі" Василя Филоновича "Березневі дні Карпатської України".

На зустріч завітали Святослав Липовецький, автор видавничої серії проекту "SERVUS", Віктор Рог, громадський діяч, історик, публіцист та Сергій Кузан, новообраний голова ВМГО "Молодіжний націоналістичний конгрес". На презентації був присутній і вихідець із Закарпаття Ярослав Іляш, котрий керував Молодіжним націоналістичним конгресом до Сергія Кузана. В такому складі делегація громадських діячів проводить презентації книги та зустрічі з молоддю, студентами та з громадськістю областей України і тепер на черзі міста Закарпаття. Після зустрічей зі студентами-істориками та журналістами з УжНУ та ЗакДУ гості презентували книгу журналістам у прес-центрі, а одразу ж після цього їх чекали читачі у Закарпатській обласній бібліотеці. Уже наступного дня з книгою змогли ознайомитися в Іршавському Будинку культури, а далі - саме Красне поле під Хустом, де пройшли урочистості з нагоди 72 річниці проголошення Карпатської України.

Власне про саму книгу "Березневі дні Карпатської України" розповів Віктор Рог. Перш за все він кількома словами представив книги, які історики принесли до прес-центру: "Холодний Яр" Юрія Горліс-Горського, перший том «Антології українського націоналізму», впорядкований промовцем, книга "ОУН бандерівці", впорядкована Святославом Липовецьким та власне "Березневі дні Карпатської України". Автори усіх цих книг 72 роки тому перебували на Закарпатті і про кожного з них пан Віктор розповів міні-історію причетності до легендарних березневих подій 1939 року, детальніше зупинившись на книзі спогадів Василя Филоновича. "Це наукове видання, – розповів Віктор Рог, – яке поряд зі спогадами містить ґрунтовну передмову упорядника, науковий коментар, іменний та географічний покажчики та дуже унікальний фотододаток". Він висловив сподівання в тому, що книга, яка вийшла на батьківщині Філоновича – в Сумах - знайде широке коло читачів, тому що "це є наше коріння, ...це те, на чому виховується молодь, це те, що робить з українців не гнучкошиєнків, а людей з прямими хребтами і з гордо піднятою головою".

Святослав Липовецький зупинив свою увагу на книзі "ОУН бандерівці", в якій немалу частину приділено подіям Карпатської України. "Ці події, – сказав він, – є одними з наріжних в європейській історії ХХ століття", і навів цитату з польської газети, в якій поляки, які більш ніж упереджено ставилися до українського визвольного руху, визнавали героїзм українських січовиків: "ті люди не скавуліли, не склали зброї, а билися в найтяжчих політичних і стратегічних умовах".

Про приклад карпатських січовиків та взагалі націоналістів в обороні Закарпаття, який описується в книзі Филоновича, розповів Сергій Кузан. "Цей маленький шматочок України, – розповів пан Сергій, – був єдиною землею, яка чинила спротив фашистським військам Угорщини". Він також розповів про те, що на Закарпатті за ініціативи члена МНК, депутата Тячівської райради Віталія Бенчака буде споруджено пам'ятник оунівцям Колодзінському та Косику, видатним діячам Карпатської України.

У спілкуванні з журналістами учасники зустрічі погодилися з пропозицією розміщення тексту книги спогадів до бібліотеки, що найближчим часом формуватиметься на ресурсі Закарпаття онлайн, а презентація книги "Березневі дні Карпатської України" продовжилася у приміщенні обласної бібліотеки.

Варто відзначити, що це вже друга серія зустрічей, присвячена дням Карпатської України, ініційована громадським середовищем краю. Так на 70-ліття відзначення до області було запрошено онука політичного натхненника та провідника ОУН Степана Бандери.

Приємне враження складала атмосфера в кожному місці, де проходили презентації. Крім заповнених вщент залів були запитання і цікаві обговорення. Особливо жваво спілкувалася з гостями молодь університетів. Вона охоче розпитувала про героїку своїх однолітків в часи Карпатської України, а також оцінку сьогоднішній політичній та історичній ситуації в незалежній державі, умовам друку книжок націонал-патріотичного спрямування та реакції на їх появу в українському суспільстві й за його межами.

Під час своїх виступів Сергій Кузан відзначав, що молодь сходу активно цікавиться національно-визвольними змаганнями в Україні. Подібні презентації на сході країни збирають багато людей. Молодь намагається пройнятися усім спектром подій, які країна пережила будучи в різних політичних устроях та конфігураціях. В той же час, молодіжна організація, яку очолює Сергій, сприяє патріотичному вихованню книговидавничою діяльністю, проведенням всеукраїнських молодіжних змагальних таборів, організацією зустрічей з цікавими особистостями, тобто – створенням відповідних умов для повноцінного та об'єктивного виховання молодого українця.

Ярослав Іляш розказав що, на відміну від Закарпаття, в інших областях існують певні труднощі з приміщеннями для зустрічей та презентацій, які виникають під час поїздок Україною, особливо це стосується сходу. Більшість з них ґрунтуються на боязні місцевих бібліотек та інших культурних середовищ надавати приміщення для заходу через потенційні проблеми з місцевою владою, яка негативно ставиться до такої просвітницької роботи. Тим не менше, їм досі вдавалось здійснювати заплановані заходи, і як вдячність отримували величезну кількість цікавих і охочих поспілкуватись.

Презентуючи книгу "Березневі дні Карпатської України" Віктор Рог розповів про історію, яка передувала виявленню сумським дослідником Валерієм Власенком цінних мемуарів Василя Филоновича у фонді "Український музей" Національного архіву Чеської Республіки (м. Прага), що стали предметом випущеної книги. В них, відомий український військовий та громадський діяч, виходець з м. Суми Василь Филонович описує передумови проголошення Карпато-Української держави, зовнішньо– і внутрішньополітичну ситуації в ЧСР та Підкарпатській Русі; дискусії на сторінках партійної преси про причини поразки Карпатської України і її винуватців, та погляд автора на ці проблеми; українсько-чеське й українсько-угорське військове протистояння та власне перебування в угорському полоні. Цінною є розповідь автора про дії угорської окупаційної влади щодо населення і захисників Карпатської України. Спогади містять велику кількість маловідомого фактичного матеріалу, його аналіз, оцінки автора.

Святослав Липовецький розповів про роботу видавничого проекту "Servus" та його книжки, які присвячені тематиці визвольних змагань в Україні XX століття. Їхня специфіка полягає в тому, що всі вони розраховані на непідготованого читача, який хоче відчути загальний настрій подій тогочасся. Тому подібні видання стануть цікавими та корисними будь-якій допитливій людині, незалежно від освіти та роду занять. Книга "ОУН-бандерівці, фрагменти діяльності та боротьби" є унікальним продуктом. Адже там в стислій і напрочуд ілюстрованій формі викладена історія подій визвольних змагань, серед яких один з найбільших світових феноменів, боротьба за Карпатську Україну.

Особливою частиною презентації було спілкування з членом «Карпатської Січі» оунівцем і довголітнім політв’язнем Михайло Петричком. Світлий розум та глибокі думки цього 86-річного чоловіка не могли залишити байдужим жодного з присутніх. Пан Михайло розповідав про тодішню атмосферу, яка панувала в краї, настрої громади, повагу та боязнь з боку чеської влади, захопленість польського та угорського офіцерства героїкою молодих хлопців, які ставали без зброї під кулі, життя в концентраційних таборах та тамтешню просвітницьку діяльність, місячне перебування в камері смертників та силу віри в Бога, і ще багато захоплюючих та цікавих речей.

Також всі охочі мали нагоду поспілкуватися в неформальній атмосфері Закарпатського "Громадського центру", де кожен мав нагоду поділитися враженнями від прожитого дня, від почутого та побаченого.

Як зазначив один з учасників обговорення, депутат Закарпатської обласної ради, випускник історичного факультету УжНУ, директор ВАТ "Ужгородський Турбогаз" Михайло Качур, подібні просвітницькі зустрічі та тісні спілкування є ефективнішими, ніж тисячі висловлювань і подяк протокольного жанру. Саме вони дозволяють невимушено та цікаво дізнатися про великі справи та цінні здобутки наших предків заради нашої державності.

15 березня аналогічні зустрічі відбулися в Іршаві, з відвідуванням Красного поля поблизу міста Хуст. Під час виступу на урочистостях біля меморіалу оборонцям Карпатської України Віктор Рог наголосив, що пам'ять про героїчний чин захисників Срібної землі не дає заснути нашому сумлінню і спонукає до активних дій всіх українців, де б вони не жили.

Керівники Закарпатського "Громадського центру" Володимир Феськов та Олександр Солонтай відзначають, що це не останні цьогорічні зустрічі, присвячені темі Карпатської України. Зокрема, в найближчих планах є відвідини нашого краю видатними науковцями: філософом-релігієзнавцем Мирославом Мариновичем та істориком Володимиром Сергійчуком.

Published on 17 March 2011