Життя на службі нації

15 березня виповнюється сто років з дня народження доктора Богдана Стебельського – одного з найбільш знакових діячів політичної та мистецької української еміграції.

Богдан Стебельський народився 15 березня 1911 року в сім`ї учителя Іллі та Елеонори Стебельських у Томашівцях Калуського повіту на Прикарпатті. В 1934-39 роках навчався в Краківській Академії Мистецтв, брав активну участь в студентському житті, а з 1936 до 1939 року очолював Об’єднання мистців «Зарево» в Кракові.

В 1940-41 роках учителював в українській гімназії в Холмі, пізніше в учительській семінарії в Самборі, а в 1942- 1944 роках керував мистецько-промисловою школою в Яворові.

Під час буремних воєнних подій опиняється в таборах для біженців у Баварії, пізніше емігрував до Канади, де й розвинув бурхливу наукову, громадську та культурну діяльність.

В Торонто, де він оселяється з дружиною Аріядною та дітьми, Богдан Стебельський редагує легендарну бандерівську газету «Гомін України», стає одним з організаторів Спілки Української Молоді, створює Курси українознавства імені Юрія Липи, працює як художник і декоратор, а від 1965 року очолює Асоціацію Діячів Української культури та редагує її збірник «Естафета». Голова Української Спілки Образотворчих Мистців (1958-1972) і учасник її виставок.

Завантажений громадською роботою, Богдан Стебельський не занедбує наукової царини і в 1959 році здобуває ступінь доктора філософії. З 1973 року очолює Наукове Товариство імені Шевченка в Канаді, організовує наукові конференції, публікується в українській пресі. В 1991 році в Торонто заходами Канадського НТШ побачила світ збірка його статей та есеїв «Ідеї і творчість».

Помер доктор Богдан Стебельський 27 липня 1994 року в Торонто. Згадаймо його сьогодні добрим словом в рідному краї і на далекій чужині. Всі свої сили і весь свій талант він віддав служінню Україні.

Сергій ВЕРЕСЕНЬ

Published on 10 March 2011