У Тернополі презентували 50-й том «Літопису УПА»

17 лютого в приміщенні актової зали Тернопільського обласного краєзнавчого музею відбулася презентація 50-го тому «Літопису УПА»: «Тернопільщина: «Вісті з Терену» та «Вістки з Тернопільщини». Книга 2 (1948–1950)» (1240 стор.), що побачила світ у видавництві «Літопис УПА» (Торонто – Львів). Видання Об’єднання колишніх вояків УПА в США і Канаді й Товариства колишніх вояків УПА ім. ген. хор. Тараса Чупринки в США і Канаді. Редактор – Ігор Гомзяк. Фундатор тому – Фундація «Спадщина» банку «Певність» у Чикаго (США).

У 50-у томі (книга 2) редакція «Літопису УПА» продовжила публікацію матеріалів і документів із Озернянського архіву за 1948–1950 рр., які Софрон Кутний (житель села Озерна Зборівського району) передав у Державний архів Тернопільської області та скопіював для архіву Літопису УПА.

Як розповів голова Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» імені В. Стуса Богдан Хаварівський, повстанський архів знайшли у селі Озерна в 25-му літровому бідоні, в який упівці спресували близько чотирьох тисяч документів на тонкому папері. Це чи не єдиний виняток, коли повстанський архів був переданий спеціалістам. Зазвичай такі знахідки осідають у колекціонерів та людей, які прагнуть отримати зиск. Унаслідок цього унікальні джерела не доходять до істориків, а зникають у приватних колекціях чи знищуються від неправильного зберігання. У 50-му томі, що є логічним продовженням попереднього видання – 49-го тому, книги 1 (1943–1947), на понад двох тисячах сторінках зібрані невідомі факти про визвольну боротьбу українських повстанців.

Кандидат історичних наук, голова Благодійного громадського фонду «Літопис УПА» ім. В. Макара Микола Посівнич зазначив: «У 50-му томі простежується карально-репресивна діяльність радянської влади на рівні конкретної особи, родини, села, району та області тощо. Ці протоколи зафіксували боротьбу ОУН проти радянського окупаційного режиму. Книга доповнена матеріалами з архіву Служби Безпеки України. Публікація даних документів і матеріалів відкриває багато невідомих фактів визвольної боротьби ОУН та УПА на Тернопільщині, допомагає спростувати ряд міфів, що досі тяжіють над її історією. Сподіваємося, що книга знайде чимало вдячних читачів і стане черговою сходинкою на шляху донесення правди про боротьбу українських повстанців до їх нащадків».

Заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра наголосив на необхідності дослідження героїчних сторінок боротьби вояків УПА саме нині, коли на загальнодержавному рівні відбувається планомірне повернення до радянських підходів у суспільному житті та в оцінці історичного минулого.

Високу оцінку новому томові дали й тернопільські історики, краєзнавці та громадські діячі Степан Костюк, Ігор Олещук, Євген Філь, Олег Вітвіцький, Віталій Левицький, Михайло Головко та інші.

Віктор УНІЯТ

Published on 21 February 2011