У Полтаві вшановують Героїв Крут

За ініціативи патріотичних громадських організацій Полтавщини в обласному центрі проводиться ряд заходів з вшанування безсмертного подвигу Героїв Крут.

Зокрема, відбулося засідання круглого столу, організованого головою правління ГО «Українська справа» Віктором Стеблянком. Учасники засідання ставили за мету популяризувати в суспільстві приклади героїчної боротьби за Незалежність України, а також дослідити маловідомі сторінки історії, зокрема участь полтавців в бою під Крутами.

«Сьогодні кожен державний чиновник, починаючи від Президента, має чітко усвідомлювати те, що Незалежність України, а відтак можливість мати власні інституції влади, дісталися українському народові надто дорогою ціною. За це віддавали життя кращі сини України. І тому сьогодні державним мужам починати день треба з запитання: а що я можу зробити для своєї країни?», - наголосив Віктор Стеблянко.

Він нагадав, що 93 роки тому, молоді люди, цвіт української нації не побоялися стати до зброї на захист Української держави, і з честю виконали свій громадянський обов’язок.

До речі, за переконанням багатьох істориків, суспільству нав’язується міф про тотальну поразку українського визвольного руху під Крутами. Насправді у бою біля станції Крути, українські військові формування досягли поставленої мети – завдали ворогу відчутних втрат, змусивши його перегруповуватися, вигравши таким чином час для того, щоб Центральна рада провела перемовини в Бресті і евакуювала український уряд із Києва, щоб згодом відновити визвольну боротьбу.

Учасники круглого столу торкнулися теми участі полтавців у бою під Крутами. Нажаль, достеменну кількість учасників цієї баталії встановити наразі не можливо. Однак, історикам відомі прізвища щонайменше шести полтавців, які брали участь у героїчному захисті Києва.

Найвідоміший серед них, без сумніву є Аверкій Гончаренко - під час першої світової війни капітан, командир батальйону, Георгіївський кавалер. Саме завдяки його вмілому керівництву українськими військами в цьому бою наші підрозділи зазнали якнайменших втрат і виконали завдання, яке було поставлено перед ними командуванням. Родом Аверкій Гончаренко походить із села Дощенки Лохвицького повіту.

Брав участь в бою і загинув рідний брат Аверкія – Федір Гончаренко, студент третього курсу Київського університету.

Присутній на засіданні службовець Державного архіву Полтавської області Володимир Коротенко вперше оприлюднив своє власне історико-генеологічне дослідження роду Гончаренків, з якого випливає, що Аверкій та Федір походять зі старовинного козацького роду. Науковцеві на підставі архівних документів вдалося прослідити дев’ять поколінь Гончаренків до середини сімнадцятого століття.

З Золотоношського повіту, що на той час входив до складу Полтавської губернії були: Олександр Попович (загинув) та Іван Шарий (с. Вереміївка) - у 20-23 роках отаман Холодного Яру, відомий, як Іван Чорний. Після завершення боротьби у Холодному Яру зміг легалізуватися та стати відомим вченим філологом, кандидатом історичних наук. Був директором Будинку вченого у Києві. Розстріляний у 30-х роках у справі Спілки визволення України.

Студент Київського університету Юрій Вороний став видатним вченим та хірургом, здійснив першу в світі пересадку нирки, пізніше репресований радянською владою.

Загинув під Крутами і син Андрія Геращенка – відомого на Полтавщині священика, громадського діяча, члена антибільшовицького підпілля, розстріляного радянською владою. На жаль, на сьогодні ім’я сина не відоме.

Учасники круглого столу ухвалили рішення звернутися до міського голови Полтави із пропозицією назвати на честь Героїв Крут одну із вулиць обласного центру.

Також в рамках відзначення 93-річниці звитяги Героїв Крут в Полтаві відбудеться вечір пам’яті та презентація книги спогадів учасників національно-визвольних змагань 1917-1920 років «Україна у вогні революції», впорядкована істориком Віктором Рогом. Проведенню цих заходів сприяють і члени Полтавського осередку Молодіжного Націоналістичного Конгресу.

Прес-служба ГПО «Українська справа»

Published on 28 January 2011