Лохвицю відвідали Чорні Запорожці

Чорні Запорожці - це легендарне формування часів визвольних змагань, створене 27 червня 1919 року згідно з наказом Головного отамана військ УНР, Симона Петлюри й очолене полковником Петром Дяченком, який побачив світ 30 січня 1895 року у селі Березова Лука Гадяцького району.

Кінний полк Чорних Запорожців був основною ударною силою Запорізької дивізії отамана Андрія Гулого-Гуленка, а згодом „влився” в 3-тю Залізну дивізію генерала Удовиченка.

Принагідно зазначу, що легендарний полк Чорних Запорожців під командуванням Петра Дяченка був чи не єдиним військовим формуванням часів перших визвольних змагань, яке не знало поразок, самого пана полковника називали бойовим орлом української кінноти, а на чорному прапорі з’єднання, де були зображені череп та дві кістки-гомілки, - були написані такі вимовно-героїчні й під сучасну пору доволі актуальні слова: «Україна або смерть!».

Від 1921 року, після відступу на територію Польщі, полк перебував у таборах для інтернованих (м.ін. у Пикуличах біля Перемишля). У 1924 році, після звільнення з таборів, полк припинив своє існування. Але слава й гордість нашої військово-державницької минувшини не пропала. У княжому місті Перемишлі (тепер - Польща) місцевими українцями було створено громадсько-патріотичне об’єднання та Фонд „Чорні Запорожці” (сотник Роман Боровик, поручник Олександер Стець).

Днями Чорні Запорожці з Перемишлю відвідали Лохвицю, зокрема, Інститут Українського Вільного Козацтва імені Антона Кущинського, який я наразі очолюю, та передали в дарунок районній бібліотеці та окремим небайдужим книгу споминів св.пам. Петра Дяченка (редактор-упорядник Роман Коваль, Київ-Вінниця, видавництво „Стікс”, 2010), як також розвідку О.Іщука та В.Огородніка „Генерал Микола Арсенич: життя та діяльність шефа Служби Безпеки ОУН” (видавництво „Вік”, „Коломия”, 2010).

До речі, обидві книги, які були видані коштом фонду „Чорні запорожці”, відразу були передані до Лохвицької районної бібліотеки імені Г.С.Сковороди, а у планах Інституту У.В.К. з’явились тверді наміри щодо створення подібного осередку козаків-патріотів, які б і в Україні, зокрема, в Лохвиці пропаґували славу й здобутки незабутніх Чорних Запорожців, цих уславлених захисників державницьких ідей та українського люду.

П.С. На збірній світлині: зліва доправа - сотник Чорних Запорожців Роман Боровик, директор Інституту У.В.К. д-р Олександр Панченко, пан Антон Стець, поручник Чорних Запорожців Олександер Стець

Олександр Панченко

Published on 28 January 2011