У Сумах презентували збірник «Діяльність підпілля ОУН на Сході України»

22 січня в Сумах з нагоди Свята Соборності відбулася презентація збірника наукових статей «діяльність підпілля ОУН на Сході України», підготовленого Східноукраїнським дослідницьким центром «Спадщина». Презентацію провів член Наукової ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко.

До цього видання увійшли наукові розвідки про антинімецьку та антирадянську боротьбу націоналістичного підпілля на території Донецької, Дніпропетровської, Сумської, Харківської та Запорізької областей. У збірнику розповідається про членів революційної ОУН – учасників боротьби за Українську Самостійну Соборну державу. Досліджуються та деталізуються обставини підпільної діяльності, аналізується персональний та кількісний склад учасників, розкриваються районні особливості нелегальної роботи. Окремо розповідається про участь вихідців зі східних областей в лавах Української Повстанської Армії.

При підготовці видання дослідники опрацювали архівні документи з державних архівів областей та архівних відділів Управлінь СБУ, опитали десятки свідків визвольної боротьби 40-50-их років.

Книга присвячена пам’яті Дмитра Куделі – одного з засновників Центру досліджень визвольного руху, який рано пішов з життя.

Велику зацікавленість проявили присутні (більше 50 осіб) щодо нових фактів про діяльність підпілля ОУН на Сумщині, зокрема, щодо провокативної та зрадницької роботи комуністичного підпілля, яке, через своїх агентів допомагало гестапо знищувати українських патріотів. Пожвавлення в залі викликала інформація про понад 12 сумчан, які були в керівництві підпіллям ОУН на Донбасі.

Особливе зворушення у присутніх на презентації викликав перегляд документального кліпу «Мій друже Ковалю», створений співробітником Центру Національного Відродження ім. С. Бандери Василем Бойком на пісню у виконанні кобзаря Василя Лютого.

Виступаючі на цьому заході: к.і.н. Валерій Власенко, к.ф.н. В’ячеслав Артюх, голова СОО Національної Спілки краєзнавців Олег Корнієнко, представник Всеукраїнського об’єднання ветеранів Володимир Саєнко наголошували на необхідності продовження просвітницьких акцій, адже не за горами той час, коли суспільство одужає від зневіри і новим когортам борців як ковток свіжого повітря потрібна буде історична правда.

УІС

Published on 24 January 2011