У Гарварді слухали про розсекречені архіви СБУ

8 грудня в Українському науковому інституті Гарвардського університету (США) історик, екс-директор архіву СБУ Володимир В'ятрович провів семінар «Історію розповідає КГБ: матеріали до історії України та Радянського Союзу в архіві Служби безпеки України».

Семінар викликав велике зацікавлення серед науковців, які досліджують різні аспекти української історії та історії радянського тоталітаризму, а також політологів та спеціалістів суспільних наук.

Нагадаємо, коли Україна у 2008 — на початку 2010 року розкрила архіви радянських спецслужб, це викликало велике зацікавлення закордонних науковців, адже архіви КГБ в Росії досі закриті. Семінар у Гарвардському університеті засвідчив, що цей інтерес продовжує бути високим, і слухачі висловлювали побажання, що доступ до архівів не буде припинений.

Володимир В'ятрович зазначив: «Відкриття архівів в Україні стало унікальною можливістю для науковців усього світу, які вивчають радянську історію, подивитися на функціонування тоталітарного режиму зсередини, опираючись на його ж документи. Коли я був директором архіву, до нас приїздило багато дослідників, у тому числі і з США, і зараз те, що мене запросили провести семінар в одному із найвідоміших світових університетів, свідчить про продовження інтересу до цих архівів».

«Я вважаю, — підкреслив науковець, — що коли світова академічна громадськість виявляє такий інтерес до розсекречених архівів, світ не зрозуміє українську владу, коли знову буде перекритий доступ до історичних матеріалів».

Володимир В'ятрович, який проводив розсекречення архівів КГБ у 2008 — на початку 2010 року, зараз працює в Українському науковому інституті Гарвардського університету як запрошений науковець, де реалізовує ряд наукових проектів.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 9 December 2010