Церковне рейдерство в Донецькій області

Спроби протизаконного захоплення церков Української православної церкви Київського Патріархату знову відновилися в Донецькій області. Як стало нам відомо, 6 грудня 2010 року в селі Кам’янка Тельманівського району Донецької області відбулися збори речників Московського Патріархату за силової підтримки невідомих осіб, які підготували протизаконні документи від імені мешканців селища щодо передачі храму Вознесіння Господнього громади УПЦ КП під юрисдикцію УПЦ МП.

Передісторія питання

Випадки силового і протизаконного захоплення православних церков Київського Патріархату в Донецькій області мають доволі довгу історію. Починаючи від фізичної протидії приїзду Патріарха всієї Руси-України блаженнішого Філарета в Донецьку область в 1999 році і закінчуючи численними фактами захоплення церков, місцева влада, спільно з представниками криміналу активно втручалася в церковне життя.

В 2008 році відбулося перше рейдерську захоплення храму УПЦ-КП у Старобешівському районі Донецької області. Храм Різдва Іоанна Хрестителя, який розташовувався в селі Новоселівка був переданий до власності УПЦ МП шляхом проведення нелегітимних зборів мешканців села під пильним наглядом представників УПЦ МП та криміналу. Внаслідок проведення цих зборів готувався відповідний протокол про вимогу мешканців села передати храм на баланс УПЦ МП, який спрямовувався до місцевої районної державної адміністрації, яка в свою чергу, вирішила питання про передачу храму УПЦ МП. При цьому звичайно, нехтувалися не тільки права парафіян Храму Різдва Іоанна Хрестителя, а й закони України, оскільки речники парафії не вповноважували нікого представляти їхні інтереси на цих зборах. Кажучи сучасною мовою – це було рейдерське захоплення храму УПЦ-КП. Побачивши відсутність протидії з боку органів МВС, Прокуратури і СБУ, рейдери вирішили за допомогою цієї схеми захопити й інші храми УПЦ КП в Донецькій області.

Спроба захоплення храму Вознесіння Господнього

Згідно рапорту поданого архієпископом Донецьким і Маріупольським Сергієм на ім’я патріарха всієї Руси-України Філарета 6 грудня 2010 року, група осіб очолювана «бізнесменами» з Донецька Анатолієм Корюком та Малтопаром Наумом Андрійовичем приїхала у супроводі групи силової підтримки до села Кам’янка Тельманівського району Донецької області. Близько 13 години дня ними були організовані імпровізовані збори мешканців селища за присутності представників УПЦ-МП Донецької єпархії, а саме протоієрея Максима, настоятеля храму УПЦ-МП св. Дмитра Солунського, з селища Тельманове. За декілька днів до згаданих подій, в селі розпочалася агітація за передачу храму Вознесіння Господнього до УПЦ-МП, яка здійснювалася представниками згаданих «бізнесменів». В якості аргументів наводилися обіцянки ремонту храму, проведення опалення, а також інформація про «неканонічність» УПЦ-КП, що згідно з діючим українським законодавством варто розцінювати як підбурювання до міжконфесійної ворожнечі.

На збори в селі Кам’янка, організовані рейдерами прийшов керуючий Донецькою єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій. Відразу по появі офіційного речника УПЦ КП архієпископа Сергія «бізнесмен» Анатолій Корюк заявив, що «реорганізація» храму Вознесіння Господнього відбудеться без представників Донецької єпархії УПЦ КП, а один з представників рейдерів здійснив фізичний напад на архієпископа Сергія та пошкодив його одяг. Однак, присутні мешканці села, які побачили таку поведінку рейдерів примусили організаторів рейдерських зборів пропустити архієпископа Сергія на збори.

Під час рейдерських зборів було зачитано звернення митрополита УПЦ-МП Іларіона про «реорганізацію» храму Вознесіння Господнього в селі Кам’янка Тельманівського району Донецької області, а також підготовано протокол зборів мешканців села про передачу храму на баланс УПЦ-МП. На даний момент протокол зборів знаходиться у Тельманівський районній адміністрації.

…і по справам їхнім пізнаєте їх!

Архієпископ Донецький і Маріупольський Української Православної Церкви Київського Патріархату Сергій вже звернувся з відповідною заявою до начальника відділу у справах релігій та національних відносин Донецької обласної державної адміністрації, однак реакція цього органу – наразі невідома.

Церква Вознесіння Господнього, яка розташована в селі Кам’янка Тельманівського району Донецької області є однією з найдавніших православних пам’ятників на території області. Вона була побудована грецькими архітекторами, які були переселені Катериною ІІ з Криму до Донбасу. На території храму розташований пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні.

З точки зору права, єдиним власником церкви Вознесіння Господнього є парафіяльна громада храму, яка не вповноважувала нікого представляти її інтереси на рейдерських зборах 6 грудня 2010 року. Однак, рейдери діють не тільки за підтримки речників УПЦ-МП, а й лояльної мовчанки місцевої влади, яка намагається створити монополію не тільки у політичній системі Донецької області, а й релігійну одноманітність на користь однієї церкви.

Станіслав Федорчук

Published on 8 December 2010