Геннадій Іванущенко: у Сумській обласній адміністрації мені сказали прямим текстом, що на моє місце вже є людина

Сумська облдержадміністрація таки звільнила директора Сумського обласного державного архіву, відомого дослідника тем Голодомору та боротьби українського народу за незалежність Геннадія Іванущенка. Виявилося, що нинішній владі не потрібно навіть реальних причин для того, щоб «видавити» з посади неугодного чиновника – достатньо «липового» приводу.

«Після формування нового керівного складу облдержадміністрації мене запросив для «бесіди» мій безпосередній керівник – заступник голови ОДА Олександр Цупро, – розповідає Геннадій Іванущенко, – і запропонував написати заяву «за власним бажанням». Мені прямим текстом пояснили, що претензій до моєї роботи немає, але на це місце вже є людина».

«Не дивлячись на поради деяких знайомих «не пручатися» і написати заяву, я вирішив поставити експеримент – скільки часу потрібно владі для «видавлення» неугодного чиновника. Результат – п’ять із половиною місяців. Уся методика підведення мене під звільнення свідчить про замовний його характер», – каже вже колишній керівник обласного архіву.

Першу формальну догану Геннадію Іванущенку винесли 17 серпня, проте одразу ж змінили дату на 19-те, бо 18-го від нього надійшло пояснення фактів, що стали причиною догани, і це давало можливість для її оскарження у суді.

Друга догана була винесена за результатами службового розслідування, результатів якого головний архівіст області так і не зміг добитися аж до свого звільнення. Усі намагання ознайомитися з актом розслідування, навіть подання письмових запитів, були безуспішними – Геннадій Іванущенко отримав його лише разом з розпорядженням про звільнення. «Навіть пояснення щодо результатів розслідування я писав, так і не отримавши акт», – говорить він.

Усі звинувачення проти Геннадія Іванущенка передані одним реченням довжиною у 22 рядки. Зокрема, виявляється, «бездіяльність Іванущенка створює реальну загрозу пошкодження книги реєстрації актів цивільного стану як складової національного архіву». Суть же «претензій» наступна. Обласне управління юстиції звернулося до архіву з проханням прийняти на зберігання книги реєстрації. «Ми відповіли, що не відмовляємося, але в першу чергу приймаємо документи підприємств, що ліквідовуються, – пояснює Геннадій Іванущенко. – Книги реєстрації ми готові були приймати з 1 січня 2011 року. Натомість нам висунули претензії, що книги, зберігаючись в управлінні юстиції, можуть зіпсуватися. Це при тому, що умови зберігання там значно кращі від умов обласного архіву, про що свідчать результати проведених перевірок».

Проте жодні аргументи і заклики мислити логічно на керівництво Сумської облдержадміністрації не вплинули. Як не вплинуло і звернення двох десятків громадських і політичних організацій до Президента України і до голови ОДА із заявою про недопустимість звільнення Геннадія Іванущенка – реакція від представників влади була «нульовою».

Що ж, кадрові зачистки і намагання зробити табу на певні теми стали стилем роботи нинішньої влади. Але люди, які беруться закрити цілі напрямки досліджень, такі як Голодомор чи визвольний рух, не уявляють усієї складності процесу. «Зараз це вже просто неможливо – архівна справа житиме», – стверджує Геннадій Іванущенко і обіцяє й надалі продовжувати свою дослідницьку роботу.

Олексій Захарченко

Published on 7 December 2010