Творчі зустрічі українських митців у Мюнхені

Щороку в німецькому місті Мюнхені (земля Баварія) завдяки діяльності Товариства сприяння, піднесення та поширення української культури в Німеччині “Україна” відбуваються творчі імпрези, великі концертні програми, літературні вечори із залученням виконавців з різних куточків України. На таких своєрідних фестивалях побувало і чимало представників Галичини. Нещодавно, 3-7 листопада 2010 року, на гостинне запрошення засновника товариства, почесного голови і постійного організатора концертних програм пана Івана Бобина (коли публікація була підготовлена до друку, надійшла сумна звістка про те, що п. Іван Бобин відійшов у засвіти), уродженця Тернопільщини – людини з переповненим любов’ю до України серцем і за сприяння відомого бандуриста, співака і музикознавця пана Богдана Шарка в Мюнхені вже вдруге виступив фортепіанний дует доцентів кафедри музикознавства та фортепіано Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка – Уляни Молчко і Олександри Німилович.

Варто зазначити, що Товариство “Україна”, засноване 23 травня 1998 року в Мюнхені, завдяки жертовній праці пана Івана Бобина надзвичайно активно займається налагодженням культурних зв’язків між Німеччиною та Україною і тісно співпрацює зі Союзом українських студентів у Німеччині, залучаючи до спільної праці й українську молодь, яка здобуває освіту на теренах цієї держави. Слід наголосити, що 16 грудня 2009 року за вагомий особистий внесок у збереження і розвиток національно-культурної спадщини українського народу у світі, високу професійну майстерність президент України Віктор Ющенко нагородив орденом “За заслуги” ІІІ ступеня керівника товариства “Україна” Івана Бобина.

До цьогорічного проведення тижня української культури в Мюнхені, які проходили під патронатом Апостольського Екзарха української греко-католицької церкви в Німеччині і Скандинавії Преосвященного Владики Петра Крика і Генерального консула України в Мюнхені Юрія Ярмілка активно долучилися члени Товариства “Україна” пані Ірина Бобин, Ганна Ноймайєр, Світлана Бережанська, Катерина Котюк.

До участі в насиченій програмі мистецьких днів України в Баварії були запрошені представники товариства “Україна” в Україні – контр-адмірал Борис Кожин і аспірантка Академії муніципального управління, координатор Ініціативного консорціуму проекту “Україна – це ми” Алла Кожина, професори Роман-Степан Дяків та Анатолій і Світлана Киниченки з Києва, львівські журналісти Ростислава Павлишин, Євгенія Романів, Роман і Антон Шостаки, Богдан Кушнір та голова спілки роботодавців Львівщини Зеновій Бермес, які мали змогу зустрітися в меріях Мюнхена і Ердінга зі своїми німецькими колегами, обговорити тему партнерства між Україною і Німеччиною, особливості економічного, політичного і культурного розвитку обох країн.

Всі учасники програми отримали благословення від Апостольського Екзарха УГКЦ в Німеччині і Скандинавії Преосвященного Владики Петра Крика. Організатори влаштували прекрасну поїздку до міста Ердінг, що розміщене за 40 кілометрів від Мюнхена і має свою цікаву історію, пам’ятки архітектури, збережені з ХV ст. та найбільший у Європі термальний басейн.

У четвер, 4 листопада, в парафіяльному центрі української греко-католицької церкви в Мюнхені з великим успіхом і зацікавленням відбувся літературний вечір української письменниці та поетеси, Лауреата Національної премії ім. Т.Шевченка Марії Матіос. Яскрава творчість письменниці зібрала чимале коло її шанувальників у Мюнхені, серед яких і українська студентська молодь.

Концерт української та європейської класичної і модерної музики, який відбувся 6 листопада містив виступи Народної артистки України, солістки Віденського театру опери та балету Вікторії Лук’янець (сопрано), Заслуженого артиста України Петра Бойка (баритон), піаніста і композитора Тараса Ященка (Мюнхен), фортепіанного дуету доцентів кафедри музикознавства та фортепіано Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Уляни Молчко і Олександри Німилович та балетної групи Кримського університету культури, мистецтва та туризму зі Сімферополя під керівництвом Світлани Дункевич.

Велика концертна програма в залі Вищої школи музики і театру складалась з вокальних творів Й.Штрауса, М.Лисенка, В.Заремби, Д.Задора, В.Верменича, М.Скорика, Л.Колодуба, І.Шамо у майстерному виконанні Вікторії Лук’янець, Петра Бойка та з витонченим супроводом Тараса Ященка. У виконанні фортепіанного дуету У.Молчко і О.Німилович численна публіка мала нагоду почути твори зарубіжних і українських композиторів для фортепіанного ансамблю – Р.Шумана, М.Вербицького, Ю.Зарембського, В.Витвицького, М.Скорика, А.Кос-Анатольського, які завоювали шквал оплесків та прихильність і симпатію слухачів.

В неділю, 7 листопада, після Божественної Літургії в українському греко-католицькому кафедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці і Св. Андрія Первозванного в Мюнхені, яку відслужив о. Володимир Войтович у парафіяльному центрі з успіхом відбувся концерт дитячо-молодіжного фольклорного ансамблю “Дністер” з Білгород-Дністровського.

Перебування в Мюнхені було переповнене не тільки творчими контактами, адже завдяки привітності, гостинності й зацікавленню активних членів товариства “Україна” наші краяни мали змогу побувати в Українському Вільному університеті, пізнати історію міста, відвідати величні мюнхенські храми, прекрасні архітектурні ансамблі та багато інших пам’яток культури і, звичайно, привітні баварські пивнички. Цікавими і плідними стали зустрічі й спілкування з бандуристом і музикознавцем Богданом Шарком, перекладачем Іриною Спєх, українською родиною – Емілією і Миколою Франкевич. Незабутньою стала поїздка, на міський цвинтар, щоб вклонитися пам’яті українського національного провідника і героя Степана Бандери, який знайшов вічне місце спочинку в Мюнхені.

Змістовні зустрічі, подорожі й концертні програми залишили пам’ятні враження, радісні моменти спілкування, позитивні емоції, естетичну насолоду, урочисті і величні переживання, які спонукають до слів безмежної вдячності організаторам днів української культури в Мюнхені.

Людомир Філоненко

Published on 6 December 2010