Професор Стенфордського університету: «Український голод був геноцидом»

На сторінках свого останнього дослідження «Сталінські геноциди» відомий американський історик, професор Норман Наймарк, — академічний авторитет якого спирається на роботу в найвідоміших університетах США, Гарвардському та Стенфордському, — звинувачує Сталіна в кількох актах геноциду, серед яких Голодомор.

Про це пише історик Володимир В’ятрович, науковець Українського дослідницького інституту Гарвардського університету, у своїй рецензії на книгу.

«На сторінках свого дослідження “Сталінські геноциди” професор Наймарк звинувачує Сталіна в кількох актах геноциду, серед них він називає і Голодомор. Аналізу конкретних випадків геноциду передує ґрунтовний розділ про походження цього терміна, його становлення у міжнародній правовій практиці», — пише В.В’ятрович.

«Норман Наймарк вважає, що дуже чітке розмежування категорій жертв злочину є непростою справою», — пише рецензент.— «В історії частими є випадки, коли соціальні та національні категорії, що піддавалися знищенню, накладалися. Український Голодомор, на думку Наймарка, є класичним прикладом цього».

«Українське селянство, — цитуємо професора Наймарка, — було під подвійною підозрою: як селяни — контрреволюційний і безнадійно відсталий для більшовиків клас, і як українці, чий націоналізм дратував Сталіна».

Сталін не ставив собі за мету знищити всіх українців, але чітко планував провести їх денаціоналізацію, перетворення в безликий радянський народ. Кремлівське керівництво було переконане, що українське селянство є ворожою групою, яка має бути знищена. «Цього було достатньо для радянського керівництва, — пише Наймарк, — цього має бути досить, аби зробити висновок, що український голод був геноцидом».

Американський історик наводить й інші приклади «Сталінських геноцидів», яким присвячені окремі розділи книги — розкуркулення, переселення (депортації) націй (зокрема татар, чеченців, інгушів, народів Прибалтики), Великий терор.

Книга Нормана Наймарка «Сталінські геноциди» вийшла цього року у видавництві Прінстонського університету в серії «Права людини і злочини проти людства». Нагадаємо, що услід за Україною низка країн світу визнала Голодомор 1932—1933 років в Україні геноцидом. Натомість Президент України Віктор Янукович заперечує, що масове вбивство українців голодом у тридцятих роках було геноцидом. Громадськість переконана: остаточне і безповоротне засудження злочинів тоталітарного режиму в Україні, і найбільшого з них — геноциду 1932—1933 років, — запорука незалежного демократичного майбутнього.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 19 November 2010