Вшановувати героїв стало традицією

Для націоналістів завжди було святою справою вшановувати полеглих героїв. Підтримують цю добру традицію і нинішні патріоти Приірпіння Київської області.

Відколи в 2002 році в селі Мигалки Бородянського району було встановлено пам’ятник воїнам УПА, які полягли тут в нерівному бою за волю України 30 березня 1944 року. Двічі на рік на свято Трійці і на Покрову ми приїжджаємо на могилу для вшанування полеглих героїв. Спочатку ми не знали, що то були за хлопці, звідки і куди йшли. Відомо лише загинуло 12 воїнів УПА.

Завдячуючи Володимиру Сергійчуку, відомому історикові, тепер відомо, що то була сотня «Лисогора», яка налічувала 180 повстанців, і тереном бойових дій яких були північні райони Житомирської і Київської областей.

Як свідчать архівні дані, серед повстанців були мешканці навколишніх сіл, зокрема і Мигалок. Після багатьох кровопролитних боїв, сотня «Лисогора» відійшла на захід. На зміну, у січні 1945 року, прийшли нові повстанці під керівництвом сотенного «Романа», які боролися понад 10 років.

Свій останній бій сотенний «Роман» - Володимир Кудря і його побратим «Лис» - Олександр Усач відбули 8 липня 1955 року в селі Сушки Коростенського району Житомирської області. Билися до останнього і загинули геройською смертю, а ворогові не здалися. Сотенний «Роман» був керівником ОУН-УПА на Київщині, звітував безпосередньо Головнокомандувачу УПА Василеві Куку. Є архівні дані.

На місці останнього бою сотенного «Романа» і його побратима «Лиса» нині встановлено пам’ятний знак, куди щороку 8 липня приїжджають вдячні потріоти України з Києва, Житомира, Коростеня, Ірпеня, Бородянки і Бучі. Приходять і мешканці села Сушки, зокрема і сільський голова Харченко Федір Васильович.

Хотілося б згадати і останні наші відвідини повстанської могили в с. Мигалки Бородянського району Київської області. Приїхали друзі націоналісти, як старшого віку, так і молоді, що особливо нас радує. А ще були члени ВО «Свобода», Конгрес Українських Націоналістів, Молодіжної станиці Київського Братства ОУН-УПА, і наші побратими з Коростенської станиці Братства ОУН-УПА.

Заупокійну панахиду загиблим і патріотичну промову відбув отець Леонід з Коростеня, молитву Українського Націоналіста виголосив Член Молодіжної станиці Київського Братства ОУН-УПА Григоренко Андрій, цікавими були і виступи Коханівського Миколи, який наголосив на необхідності боротьби за Україну, та представника ВО «Свобода» Парасковії Бєлової. Змістовним був виступ голови Коростенської станиці Братства ОУН-УПА Черниша Бориса Даниловича. Затамувавши подих, слухали виступ колишнього стрільця УПА Шостак Карпа Васильовича про буремні дні його молодості. Патріотичні мотиви були виголошені і головою Бучанської організації ВО «Свобода» Завертановим Володимиром.

На закінчення, присутні проспівали декілька патріотичних пісень та гімн України. Закінчили захід поминальним обідом. Загальне враження в усіх чудове. Ми гуртом зробили одну добру справу – вшанували загиблих героїв.

Микола Лабунський, член Київського Братства ОУН - УПА

Published on 18 November 2010