Пам’ятник учасникам антибільшовицького повстання

10 листопада виповнюється 90 літ від того дня як селяни уманських сіл Легедзиного, Вишнополя, Косенівки, Зеленькова, Кам’янечого, Рогів і Талянки виступили проти московської комуни. Під час повстання, яке закінчилось поразкою, загинуло близько 100 селян.

Цього року Легедзинська громада вирішила гідно вшанувати своїх земляків. Ідея вшанувати борців за волю України належить директорові заповідника “Трипільська культура” Владиславу Чабанюку та Сергію і Валерію Афанасьєвим, правнукам учасника повстання Івана Калениковича Павленка. Завдяки їхнім зусилля та зусиллям багатьох односельчан 7 листопада, в день, коли комуністи святкували річницю свого приходу до влади, в селі Легедзиному Тальнівського району Черкаської області постав прекрасний монумент борцям за волю України роботи заслуженого художника України Миколи Теліженка та скульптора з Моринців Юрка Олійника. Пам’ятник зроблено з інкерманського вапняка, його розмір – 100 см на 100 см і на 250 см, вага – 5 т.

Свято в Легедзиному висвітлювали телевізійні канали – “5-й”, ICTV та СТБ.

Участь в урочистостях взяли народний депутат України Олесь Доній, заступник голови Національної спілки письменників України Василь Шкляр, президент Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль, директор Тальнівського районного музею хліборобства Вадим Мицик, народний художник України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимир Прядка; кобзарі Михайло Коваль і Тарас Силенко, лірник Сашко (Олександр Власюк), лідер рок-гурту “Тінь Сонця” Сергій Василюк, лідер гурту “Тартак” Сашко Положинський, лідер гурту “Вертеп” з Дніпропетровська Тимофій Хомяк, поет Артем Полежака, журналісти Ростислав Мартинюк та Олександр Піддубний, правозахисник Євген Дикий, голова виконкому УНА-УНСО Руслан Зайченко, дизайнер Олеся Теліженко та інші достойники. Наповнювали радістю серця співочі гурти “Гуляйгород”, “Хорея козацька” і “Тарута” (художній керівник Євген Їжак). Вела мітинг старший співробітник музею Трипільської культури Ніна Сесь.

Промовляли Владислав Чабанюк, Сергій Афанасьєв, Микола Теліженко, краєзнавець Олег Шатайло, історик Олександр Палій та голова Тальнівської районної ради Валентин Янішевський.

Промовляв і письменник Василь Шкляр. “Героїв, які полягли в бою проти червоних окупантів, назвали бандитами, – сказав він, – мовляв, “начитався Шевченка і став бандитом”. Нема більшого компліменту для українського повстанця, ніж ці слова. І немає більшої похвали для Тараса Шевченка, ніж ці слова. Це ж яку силу слова треба було мати поетові, щоб прочитавши його, зректися всього, стати за волю України і написати на своєму прапорі “Воля України або смерть!”, і стояти з цим прапором до кінця! Дарую школі Легедзиного книжку “Чорний Ворон” про цього знаменитого отамана. Якщо хоч один хлопчина, прочитавши цю книжку, стане “бандитом”, це буде для мене найвищим щастям”, – сказав Василь Шкляр, чим викликав бурхливі оплески легедзян.

Окрасою урочистостей став виступ кобзаря Михайла Коваля, який спеціально до відкриття пам’ятника написав пісню “Борони, Легедзине, борони!”.

Ой не забудь, не забудь, ой не забудь, не забудь!
Не забудь, Легедзине, не забудь,
Як волю твою потоптали, як дітей твоїх постріляли,
А долю твою ізломили, а душу твою ізранили!
Ой не забудь, не забудь!

Роман Коваль представив своє нове дослідження “Петро Дерещук і Дмитро Цвітковський. До історії повстансько-партизанського руху на Уманщині в 1920 – 1924 рр.”. Розповідається в цій праці і про повстання в селі Легедзиному.

Роман Коваль розповів про рух вшанування борців за незалежність, який поширюється Україною. Так, за неповні три місці постали пам’ятники в Матвіївці та Мельниках, що на Черкащині, в Ганнівці Петрівського району Кіровоградської області, в селах Корчівці та Горбулеві на Житомирщині, урочисто відкрито меморіал борцям за волю України у Зміївці Бериславського району Херсонської області, встановлено обеліск та меморіальну дошку козакам і старшинам Вороньківської сотні Переяславського полку в с. Вороньків Бориспільського району Київської області. І ось тепер за височів-засвітився пам’ятник у Легедзиному. Його можна сміливо назвати шедевром української монументальної творчості.

Рух за вшанування героїв боротьби проти московської комуни додає нам духу і завзяття в боротьбі сьогодні.

Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”

Published on 10 November 2010