Тернопільська громада вшанувала борців за волю України

1 листопада у день всіх Святих і проголошення ЗУНР обласне товариство «Меморіал» ім. В. Стуса традиційно організовує піший хід до могил Борців за волю України. Вулицями міста Тернополя від Катедрального собору до Микулинецького кладовища разом із представниками громадськості та духовенства йшли голова обласної ради Олексій Кайда, депутати обласної ради, представники Тернопільської обласної державної адміністрації та журналісти. Спільну молитву за усіх, хто боровся за незалежність України, громада міста склала біля могили учасника Листопадового зриву в Тернополі, коменданта 1-ї сотні 2-го куреня Української Галицької Армії, громадського діяча, політичного в’язня, уродженця с. Товстолуг Тернопільського району Осипа-Лева Павлишина.

Із доповіддю про героїчну боротьбу Українських Січових Стрільців та вояків Української Галицької Армії виступив голова обласного товариства «Меморіал», заступник директора Державного архіву Тернопільської області, заслужений працівник культури України Богдан Хаварівський: «У 1920-их рр. з ініціативи директора Тернопільської гімназії, опікуна «Пласту», колишнього усусуса Никифора Гірняка могили вояків УСС і УГА виділили в окрему ділянку, де було насипано 8 могил УСС, встановили дубові хрести й спорудили огорожу із зображенням тризубів (знищені під час 2-ї світової війни). У 1976 р. ці могили бульдозерами зрівняли із землею. У 1989 р. на честь 70-річчя останніх поховань січових стрільців тернополяни впорядкували могили, а 30 липня того ж року до могил УСС товариство «Меморіал» організувало масовий похід громадськості, 30-тисячне віче й панахиду. Від цього часу ці походи стали традиційними”.

Голова обласної ради Олексій Кайда у своєму виступі зазначив: «На могилах борців не потрібно плакати. Тут потрібно набиратися сили духу, якої зараз українцям так не вистачає. ЗУНР була недовго, вона проіснувала трохи більше року. Але цього року було достатньо, щоб надихнути майбутні покоління до переможної боротьби. Щоб зберегти Україну, ми повинні бути сильними та принциповими у бажанні бути справжніми господарями на своїй землі». Також із промовами виступили Сергій Надал, Ігор Олещук, Ольга Жулковська та ін.

Також тернопільська громада спільною молитвою вшанувала пам’ять українського військового діяча, начальника штабу УГА, генерал-хорунжого армії Української народної республіки Євгена Мєшковського (Мишковського). Із доповіддю про життєвий шлях військовика виступив краєзнавець, член правління «Меморіалу» Єфрем Гасай.

Віктор Уніят

Published on 5 November 2010