У Вашингтоні обговорювали відносини Україна — Росія

«Боротьба за історію стала не менш запеклою, ніж енергетичні конфлікти», — В’ятрович

У Вашингтоні провідні світові та українські експерти обговорювали україно-російсько-німецькі відносини, зокрема погляди на історію. Володимир В’ятрович зазначив, що Росія є прикладом деформування сучасної демократичної системи внаслідок реабілітації тоталітаризму, і сьогодні аналогічну модель намагаються будувати в Україні.

У Вашингтоні 20–21 жовтня відбулася 11-та щорічна конференція серії «Український шлях до становлення національної державності». Цьогорічне обговорення було присвячене двостороннім відносинам Україна — Німеччина та Україна — Росія.

Володимир В’ятрович виступив із доповіддю «Україна і Росія: минуле в сьогоденні». У виступі науковець зробив огляд історії та нинішньої політики і розповів, як минуле впливає на сучасні українсько-російські відносини.

Історик зазначив: «Росія є прикладом деформування сучасної демократичної системи внаслідок реабілітації тоталітаризму. Сьогодні аналогічну модель намагаються будувати в Україні».

Як наслідок, зауважує В’ятрович, «історія стала ареною завзятого протистояння між керівництвом обох держав, не менш важливою ніж, до прикладу, енергетичні конфлікти. Аналіз перших десяти місяців діяльності нового президента і уряду засвідчив, що попри гостру критику «помаранчевих», вони приділяють гуманітарній політиці не меншу увагу. При цьому всі зусилля спрямовані на ліквідацію попередніх здобутків і максимальне наближення власної політики до російських зразків».

«Реабілітація тоталітарного радянського минулого в Україні вже призводить до спроб використання його методів у сучасній політиці», — зазначив В’ятрович. Історик навів факти, коли вперше за останні роки українські журналісти заговорили про цензуру, влада забороняє і розганяє мирні зібрання, Служба безпеки України, повторюючи ганебну практику КГБ, переслідує журналістів та громадських активістів.

Науковець вкотре підкреслив, що дискусія щодо минулого повинна відбуватися в академічних колах, а не серед політиків.

Дводенна конференція зібрала ключових експертів та представників громадськості з України, Німеччини, Росії та США, щоб обговорити двосторонні відносини, які мають важливе політичне, економічне, культурно-історичне значення для України. З України були присутні також Григорій Немиря, Валентин Наливайченко, Юрій Щербак, Олександр Горін, Юрій Мірошниченко, Олег Рибачук та інші.

Конференція надає щорічний форум для аналітичних центрів та консультантів з питань політики України та США для обговорення ключових тем.

Докладніше про програму конференції: http://usukrainianrelations.org/index.php?option=com_content&task=view&id=259&It

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 26 October 2010