Відбулася презентація книги про Никифора Гірняка

18 жовтня в актовому залі Тернопільського обласного краєзнавчого музею відбулася презентація книги тернопільського історика, краєзнавця Віктора Уніята "Никифор Гірняк. Життєвий шлях Отамана".

Як розповів В. Уніят, книга вийшла до 125-річчя від дня народження Никифора Гірняка. Він народився 23 липня 1885 року в Струсові, навчавсь у Львівському та Віденському університетах, де здобув ступінь доктора філософії працював учителем Рогатинської гімназії, був Комендантом Коша Українських Січових Стрільців, Тернопільської військової округи за часів ЗУНР, очолював мобілізаційний відділ Української Галицької Армії, згодом працював директором Тернопільської гімназії, вчителював, брав участь у діяльності місцевої "Просвіти", Пласту, видавав у Тернополі часопис "Громадянин", очолював кілька громадських організацій, був членом НТШ. Під час Другої світової війни працював шкільним референтом Українського Центрального Комітету, вчителював у Австрії, Німеччині, до кінця свого життя очолював Братство Українських Січових Стрільців. У США заснував українську школу і працював її директором, був діяльним у Пласті, заснував видавничу кооперативу "Червона Калина". Никифор Гірняк також є автором праць "Організація і духовий ріст Українських Січових Стрільців" (Філадельфія, США, 1955), "Полковник Василь Вишиваний" (Вінніпеґ, Канада, 1956), "Останній акт трагедії Української Галицької Армії" (США: УВВІ, 1959), а також понад 100 публікацій у збірниках і часописах України й за кордоном. Окрім того, в Центральному державному історичному архіві зберігається ще одна праця, яка, на превеликий жаль, так і не видана, що стосується діяльності Коша УСС. У 1989 році в м. Тернопіль одній із вулиць було присвоєно ім’я Отамана УГА.

В обговоренні взяли участь письменник, краєзнавець Богдан Мельничук, директор краєзнавчого музею Степан Костюк, кандидат історичних наук Микола Лазарович, голова обласного товариства «Меморіал» Богдан Хаварівський, літератор Володимир Демчишин, краєзнавці Юрій Ковальков, Лариса Щербак і Євген Філь та інші.

Під час презентації видання у музеї діяла виставка на експонувалися особисті речі Никифора Гірняка та його світлини.

Книга, яка складається із шести розділів та списку поранених і полеглих українських січових стрільців на території Тернопільщини, побачила світ за фінансової підтримки видавничих рад Тернопільської обласної ради і адміністрації та Тернопільської міської ради.

Ця праця, котра побачила світ у видавництві «Астон», є першою спробою на основі архівних документів, спогадів, діаспорних видань та інших матеріалів висвітлити життєвий шлях уродженця Тернопільщини, військовика, громадського діяча, педагога, історика, публіциста Никифора Гірняка. Щедро проілюстроване світлинами, видання (232 стор.) буде корисним для істориків, краєзнавців, громадсько-політичних діячів, вчителів, студентів та учнів, усіх хто цікавиться історією рідного краю і національно-визвольних змагань українського народу.

Віталій ЛЕВИЦЬКИЙ, кандидат історичних наук.

Published on 22 October 2010