За що і як боролася УПА

Дізнатися правду про історію постання і боротьби Української Повстанської Армії допомагає виготовлена працівниками Центру Досліджень Визвольного Руху Володимиром В’ятровичем, Русланом Забілим, Ігорем Дерев’яним, Андрієм Совою та іншими науковцями дуже вартісна і універсальна книга, створена на основі унікальної фотовиставка “УПА: історія нескорених”, котра після резонансної презентації в Києві широко експонувалася в Україні та за її межами. Експозиція складається з 28 сучасних багерів, на яких розміщено понад 600 світлин та документів ОУН, УПА, УГВР з архівів ЦДВР та СБУ із науковими коментарями.

Книгу, варіант якої, до речі, видано й англійською мовою, вже отримали українські громади США, Англії, Австралії, Франції та Канади. В цих країнах з історією УПА зможуть ознайомитись не лише українці, але й ті мешканці, які про Україну та її Визвольні змагання практично нічого не знають.

За сприяння Світового ювілейного комітету, створеного з ініціативи ОУН, а також Центру національного відродження, ЦДВР, СБУ, обласних та районних держадміністрацій та обласних рад, свого часу презентації виставки про УПА пройшли з успіхом у всіх обласних та ряді районних центрів України, проте, звичайно, все зростаючий інтерес до боротьби ОУН і УПА задовольнити не змогли. Саме з метою протидіяти фальсифікаціям доби національно-визвольних змагань та донести в доступній, я би сказав, універсальній, формі інформацію за що, проти кого і як боролася УПА й було вирішено видати на основі матеріалів виставки книгу.

Як на західній України, так і у східних та південних областях, інтерес до цієї теми значний. Для багатьох полтавчан, наприклад, буде справжнім відкриттям, що серед засновників ОУН – уродженець Котельви Юрій Артюшенко, а керівник підпільного парламенту воюючої України (УГВР) – Кирило Осьмак теж із Полтавщини, як і ціле гроно легендарних командирів УПА, наприклад Дмитро Карпенко-“Яструб” і Петро Миколенко-“Байда”.

Жителі Херсону із зацікавленням дізнаються, що рідний брат Степана Бандери Богдан загинув від рук німецьких окупантів як керівник підпілля ОУН на Херсонщині. Досі нічого не чули вони і про свого земляка професора Петра Чуйка, одного з членів Української головної визвольної ради. Сумчани відкриють для себе імена провідника ОУН на Сумщині Семена Сапуна і полковника Армії УНР, одного з творців розвідки УПА Івана Литвиненка-“Євшана”. Взагалі, діяльність підпілля ОУН і боївок УПА на територіях за Збручем ще мало досліджена, втім, як і інформація про масову участь східняків у боротьбі ОУН-УПА.

Про витоки, розвиток, мету повстанського руху, про участь жіноцтва в УПА, діяльність Українського Червоного Хреста, життєвий шлях Романа Шухевича, видавничу діяльність підпільників, закордонні рейди і нагородну систему та криївки УПА, боротьбу націоналістів у засланні та ще багато іншого дізнаються читачі нової книги.

Придбати книгу можна зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 п. 4, тел. (044) 234-70-20

Василь БЕРЕЗА

Published on 21 October 2010