До свята Покрови відбудеться екскурсія до польових баз УПА

Львівська міська громадська організація “Підкова” в неділю, 17 жовтня проведе екскурсію “До Повстанців на Золоту Поляну”. Екскурсія приурочена до 68-ої річниці створення Української Повстанської Армії і входить до екскурсійного циклу “Країна Героїв”. В рамках екскурсійного туру заплановано відвідання музею “Конспіративна квартира Романа Шухевича у Княгиничах”, Меморіалу Українських Січових Стрільців на горі Лисоня і Осової та Золотої Полян, де базувались відділи УПА. Зголоситись на цей тур можуть всі охочі, звернувшись за докладнішою інформацією на веб-сторінку www.vidviday.com.ua або за контактними телефонами: (097)-063-43-23, (068)-844-33-80 (Юрій); (067)-370-63-20, (093)-46-88-777 (Ігор).

Золота Поляна, це мальовнича галявина розташована між селами Воронів та Мельна на Рогатинщині. У 1943-1944 роках тут проводили свої вишколи — легендарна повстанська сотня “Бурлаки”, відділ окремого призначення “Сіроманці”, а також інші відділи УПА. Поруч також знаходиться Осова Поляна, де таборувала сотня “Орли”. 16 грудня 1944 року із Золотої Поляни сотня “Сіроманців” зробила наскок на тодішній районний центр Нові Стрілища, де їй вдалося визволити 40 в’язнів, знищити архіви допитів та забрати багато зброї. У цьому бою загинув командир відділу — сотенний “Яструб”, вихідець із Полтавщини Дмитро Карпенко. Він похований на хуторі Кам’янка, недалеко від Золотої Поляни. Неодноразово на Золотій Поляні проводив огляд бойового стану повстанських відділів Головний командир УПА Роман Шухевич. На початку 90-х років на Золотій та Осовій Полянах мешканцями довколишніх сіл було відтворено таборові споруди УПА, а також збудовано меморіальні каплиці і встановлено пам’ятні хрести. Відтоді тут щороку проводять свої табори молодіжні патріотичні організації.

Екскурсія “До Повстанців на Золоту Поляну” є другою екскурсією, яка проводиться в рамках циклу “Країна Героїв”. Цей цикл присвячений українському визвольному рухові в ХХ столітті: Легіонові Українських Січових Стрільців, Українській Галицькій Армії, Організації Українських Націоналістів та Українській Повстанській Армії. Цільовою аудиторією цих екскурсій є молодь, гості з Великої України та всі, хто цікавиться історією української визвольної боротьби. Цикл “Країна Героїв” стартував 19 вересня ц. р. екскурсійним туром “Стежками Степана Бандери”. В межах циклу також підготовано наступні одноденні автобусні тури — “Три Провідники”, “Там на горі, на Маківці”, “Підпільний парламент”, “На полях двох битв” та інші.

На Вас чекають:

Княгиничі. Давнє опільське поселення на Рогатинщині. У 1946-47 роках у цьому селі діяв підпільний штаб Головного командира УПА генерала “Тараса Чупринки”. В будинку, де знаходився цей штаб, сьогодні діє музей “Конспіративна квартира Романа Шухевича у Княгиничах”. В експозиції цього музею представлено оригінали документів Романа Шухевича, його бритва, а також інші автентичні експонати пов’язані із визвольною боротьбою та політичними репресіями. В приміщенні музею відтворено інтер’єр 1946–1947 років, а також відновлено криївку, котра знаходилась в підвалі будинку.

Бережани. В приміщенні Ратуші цього міста знаходиться аж чотири музеї. Найбільшим з них є краєзнавчий, експозиція якого розміщена в 26 залах. На особливу увагу тут заслуговують зали присвячені українській визвольній боротьбі на теренах Бережанщини — про історію Пласту, Січових Стрільців та УПА. Також в Ратуші знаходиться Музей сакрального мистецтва та історії церкви, раніше відомий як Музей переслідуваної церкви. Тут окремою експозицією представлено матеріали про життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького і Патріарха Йосифа Сліпого — ієрархів Української Греко-Католицької церкви, яка в ХХ столітті стала чи не найчисельнішою в світі релігійною спільнотою, котра діяла в нелегально.

Лисоня. Гора заввишки 399 м, розташована за 4 км від Бережан. У вересні 1916 року тут відбулася найкривавіша битва легіону Українських Січових Стрільців у складі австро-угорських військ з російською армією. 1927 року на Лисоні силами української громадськості насипано меморіальний курган. Польська, нацистська та радянська влада всілякими методами намагались затерти пам’ять українців про історію цього місця. Однак попри всі заборони Лисоня залишалася місцем патріотичних маніфестацій українців упродовж всього ХХ століття. Нині на вершині цієї гори височить “Хрест скорботи і слави”, встановлений у 1994 році.

Золота Поляна. Мальовнича галявина розташована між селами Воронів та Мельна на Рогатинщині. У 1943-1944 роках тут проводили свої вишколи — легендарна повстанська сотня “Бурлаки”, відділ окремого призначення “Сіроманці”, а також інші відділи УПА. Поруч також знаходиться Осова Поляна, де таборувала сотня “Орли”. 16 грудня 1944 року із Золотої Поляни сотня “Сіроманців” зробила наскок на тодішній районний центр Нові Стрілища, де їй вдалося визволити 40 в’язнів, знищити архіви допитів та забрати багато зброї. У цьому бою загинув командир відділу — сотенний “Яструб”, вихідець із Полтавщини Дмитро Карпенко. Він похований на хуторі Кам’янка, недалеко від Золотої Поляни. Неодноразово на Золотій Поляні бував Головний командир УПА Роман Шухевич із особистими інспекціями стану бойових відділів УПА. На початку 90-х років на Золотій та Осовій Полянах місцевими мешканцями було відтворено таборові споруди УПА, а також збудовано меморіальні каплички і встановлено пам’ятні хрести. Відтоді тут щороку проводять свої табори молодіжні патріотичні організації.

* * *

Ініціатори: Громадська організація “Підкова”, Інститут Громадського Лідерства (екскурсія проводиться на замовлення ЛМГО “Підкова” - ПП “Крилос Ком”, ліцензія № 329930 серія АВ від 08.06.2007р.).

ВАРТІСТЬ екскурсії – 150 грн.

У вартість ВХОДИТЬ: проїзд комфортабельним автобусом єврокласу, супровід гіда-екскурсовода, екскурсійне обслуговування в музеях. Додатково оплачуються: вхідні квитки в музеї та харчування.

Published on 13 October 2010