Міжрегіональна акція Центру Донцова

7-8 жовтня керівники Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова Петро Іванишин та Олег Баган здійснили низку культурологічних акцій в м. Ужгороді. Насамперед це було пов’язано із вшануванням імені визначного закарпатського поета Петра Скунця (1942-2007), про творчість якого Петро Іванишин написав дві ґрунтовні монографії “Петро Скунць. Силует митця на тлі епохи” (1999) та “Поезія Петра Скунця (Художнє вираження національно-духовної ідентифікації ліричного героя)” (2003).

У центральній міській бібліотеці Ужгорода відбулася зустріч із численними представниками громади та культурної еліти краю, відбулося водночас аналітичне та емоційне обговорення унікальної постаті митця. П.Іванишин виступив із доповіддю, в якій всебічно висвітлив значення П.Скунця як поета високої ідейності, духовної глибини, патріотичної стійкості, художньої довершеності. Дружина П.Скунця Олена Скунць та перша вчителька поета щиро подякували дрогобицькому науковцеві за найкращі книжки про чільного закарпатського письменника. Учасники зустрічі неодноразово відзначили, що саме інтерпретація професора П.Іванишина увиразнила актуальність спадщини П.Скунця. Схожу високу оцінку дали також і студенти Ужгородського національного університету, перед якими вчений виступив наступного дня з відкритою лекцією.

8 жовтня Олег Баган презентував в Ужгородському університеті низку видань Науково-ідеологічного Центру ім. Д.Донцова і видавництва “Відродження”, які сьогодні успішно поширюються Україною і зайняли свої культурологічні ніші в читацькому просторі. Центральною подією презентації стало обговорення тому вибраної літературної есеїстки Дмитра Донцова, яка маніфестує широкий комплекс ідей та культурно-естетичних концептів націоналізму.

Того ж дня Олег Баган та Петро Іванишин стали головними учасниками круглого культурологічного столу на тему “Сучасні українські література і критика: оцінки і тенденції” (модератор – О.Баган), в якому взяла участь група зацікавленої інтелігенції. Акція виявила гостроту поставлених проблем, як-от: світоглядний хаос в культурі як причина нівеляції справжніх вартощів; наступ цинізму в сучасній культурі; постмодернізм як новітній політичний метод псевдохудожнього фальшування дійсності в інтересах лібералістичної ідеології; частий брак наукових критеріїв художності в сучасній літературній критиці; відсутність ідейно позиційованих культурних часописів та ін.

Окрім того дрогобицькі науковці дали низку інтерв’ю закарпатським ЗМІ, виступили в прямому ефірі і записали передачу на телеканалі “Тиса”, вклонилися могилі Петра Скунця. Була продумана програма культурницьких дій із видавництвом “Гражда” (директор Іван Ребрик) та кафедрою української літератури Ужгородського університету (завідувач Валентина Барчан).

Іван Марочканич, Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова

Published on 12 October 2010