Презентація книги Д.Донцова у Києві

28 вересня в елітній київській книгарні “Є” відбулася презентація щойно виданого тому вибраних праць Дмитра Донцова “Літературна есеїстика”, виданих видавничою фірмою “Відродження”. Організаторами зустрічі виступили керівник інтернет-сайту “ЛітАкцент” Володимир Панченко, президент національного університету “Києво-Могилянська академія” Сергій Квіт і керівник Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова Олег Баган.

Модератор акції Сергій Квіт, який є автором відомої монографії “Дмитро Донцов. Ідеологічний портрет”, зробив оригінальне узагальнення про постать Д.Донцова як визначного інтелектуала своєї доби, поліглота, політичного мислителя і найбільшого есеїста, який відкрив нові обрії для української культури. Упорядник книги, автор коментарів і післямови до неї, Олег Баган розповів про концепцію видання, яке є унікальним, оскільки у ньому зібранні літературознавчі есеї Д.Донцова за п’ятдесят років творчості. Твори подані у п’яти розділах, які відбивають п’ять етапів життя і творчості мислителя. Більшість есеїв надруковані вперше в Україні і тому являть собою значну цінність для дослідників. За словами О.Багана, у том увійшли рідкісні есеї з “ЛНВ” і “Вісника”, які майже не цитуються дослідниками.

Загалом есеїстка Д.Донцова вельми широко розкриває теорію таких естетичних понять, як волюнтаризм, героїчний тип культури, вісниківський неоромантизм. Упорядник заакцентував, що сьогодні дуже важливо зрозуміти вісниківську традицію в літературі як цілісне явище, оскільки у такий спосіб ми бачимо, як наростало вже від початку 20-х рр. якісно нове мислення й художнє бачення світу в дусі героїчного націоналізму. Поняття “празька школа”, яке сьогодні поширене у літературознавстві, було у свій час штучно введене, щоб затуманити якраз вісниківство в літературі, фрагменувати та ідейно вихолостити його. Це поняття було введене ліберальними критиками у 50-ті роки цілком програмовано, щоб боротися з націоналізмом в культурі загалом, бо в той час діаспорна інтелігенція масово підлаштовувалися під західні моделі мислення.

Як аргумент, О.Баган продемонстрував перший випуск наукового збірника “Вісниківство: літературна традиція та ідеї” (Дрогобич, 2009), в якому зібрані матеріали наукової конференції про вісниківську літературу, проведеної у Дрогобицькому педуніверситеті у березні 2008 року. Сьогодні у співпраці із кафедрою теорії та історії української літератури (завідувач – проф. Петро Іванишин) Центр Донцова розвиває системне вивчення вісниківської літератури, з метою залучення ширшої групи науковців з цілої України, перевидання великої кількості творів письменників-вісниківців, публікації маловідомих документів того часу. Зараз вісниківська тематика концептуально розглядається вже у кількох університетах.

Також О.Баган розповів про плани перевидання творів Д.Донцова, яких, як виявляється, є ще дуже багато і вимальовується цікаве багатотомне видання. Щойно, зокрема, за участі Центру Донцова вийшла збірка ідеологічних праць мислителя “Хрестом і мечем”.

Тексти всіх есеїв у книзі друкуються за першодруками. Літературний редактор тому відомий лінгвіст Ярослав Радевич-Винницький пояснив принципи адаптації донцовських текстів до сучасних правописних норм, наголосивши, що була розроблена ціла система принципів, яка допомогла передати адекватно евфонію і пластику мови українського мислителя. Редакторська концепція “Відродження” вже давно орієнтована, щоб подавати твори класиків за тими правописними доповненнями, які пропонувала спеціальна мовознавча комісія, але які відмовляються затвердити офіційні державні кола.

Чільні учасники презентації, Сергій Квіт, Олег Баган, Ярослав Радевич-Винницький, Петро Іванишин, відповіли на низку цікавих і складних питань щодо постаті Дмитра Донцова, його масштабного значення в історії і культурі.

Серед іншого, в аудиторії прозвучала схвальна оцінка монографії С.Квіта “Дмитро Донцов” і побажання її перевидання. Загалом атмосфера зустрічі виявилася дуже творчою, дружньою, доброзичливою.

Наприкінці презентації з оригінальними думками і пропозиціями виступили відомий вчений і публіцист Ігор Лосєв, який наголосив на винятковій актуальності націоналістичних ідей Д.Донцова для сучасної України; популярний критик Дмитро Дроздовський; знана юдаїст та історик Жанна Ковба, яка розповіла про невідомі твори Д.Донцова та ін.

Прес-служба Науково-ідеологічного центру ім. Дмитра Донцова

Published on 5 October 2010