Повертається спадщина Донцова

В конференц-залі столичного Центру Національного Відродження Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова провів презентацію чергового видання з серії «Вісниківська бібліотека», фундаментальний том літературознавчих праць Дмитра Донцова “Літературна есеїстика” (Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2010. – 688с.) із ґрунтовною передмовою доктора філологічних наук Сергія Квіта та післямовою й коментарями Олега Багана.

У презентації взяли участь керівник Науково-ідеологічного центру Олег Баган, секретар НІЦ імені Дмитра Донцова Петро Іванишин, літературознавець Ярослав Радевич-Винницький, директор Центру Національного відродження Тарас Рондзістий та історик і публіцист Віктор Рог.

Як зазначив упорядник збірки Олег Баган, це друге видання з серії «Книгозбірня Вісника», першим була збірка маловідомих творів Уласа Самчука, зокрема роман «Кулак», збірка новел «Месники». У книзі Донцова зібрана есеїстика на літературні теми всіх періодів життя і творчості Д. Донцова, хоч її переважну частину становлять твори вісниківського періоду (1920-1930-ті рр.) та три збірки повоєнного часу, а саме «Правда прадідів великих» (1952), «Поетка вогненних меж: Олена Теліга» (1953) і «Туга за героїчним» (1953). Цей масив вибраного достатньо повно передає концептуалістику та світоглядно-моральні основи творчості автора. Більшість есеїв передруковуються в Україні вперше.

Петро Іванишин розповів про діяльність Центру, його завдання, діяльність та найближчі видавничі плани. Зокрема незабаром мають вийти друком збірка «Європейський націоналізм» - політичні портрети з «Книгозбірні «Вісника», том культурологічних праць Дмитра Донцова, матеріали наукових конференцій, а в співпраці з ВО «Свобода» щойно вийшла збірка Донцова «Хрестом і мечем».

«Презентована збірка Донцова є дійсно етапним виданням, і глибоко помиляється той, хто вважає, що вона буде цікавою лише для філологів», - наголошує Петро Іванишин.

Ярослав Радевич-Винницький наголосив на необхідності своєрідної наукової «реабілітації» власне «вісниківства» як поняття і як явища, адже вже віддавна деякі ліберальні «науковці» прагнуть вихолостити, звузити це унікальне і виключне явище до еміграційного поняття «празька школа», що є абсолютно неправильним. «Вісниківство» - це не лише література, стилістика, це культурологія, політика, ідеологія, навіть філософія, і діяльність Науково-ідеологічного центру імені Донцова та ВФ «Відродження» сприяє поверненню до широкого загалу праць «вісниківців», що є дуже важливим.

Тарас Рондзістий і Віктор Рог подякували упоряднику збірника Олегові Багану і наголосили на крайній необхідності повернення з багатющої скарбниці націоналістичної спадщини першої половини минулого століття коштовностей, які довгий час були недоступними українському читачеві, а зокрема творів Дмитра Донцова та його однодумців.

Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 пом. 4, тел. (044) 234-70-20

Василь БЕРЕЗА, УІС

Published on 29 September 2010