Поваги до України, її національної гідності вимагали учасники мітингу в Оттаві

22 вересня українські канадці зібралися на мітинг перед українським посольством в Оттаві, щоб захистити Руслана Забілого і висловити свою стурбованість з приводу політики адміністрації Президента України Віктора Януковича.

Організатором мітингу була Конференція Українських Державницьких Організацій Канади (КУДОК) при співучасті Союзу Українських Студентів Канади (СУСК). Учасники тримали українські та канадські прапори і транспаранти з вимогами звільнення міністра освіти Табачника, голови Інституту національної пам'яті Солдатенка та Голови СБУ Хорошковського, закликали уряд припинити фальсифікування української історії та розповісти правду про злочини СССР в Україні, домагалися також, щоб Президент визнав Голодомор 1932-33 років геноцидом, щоб не допускав переслідувань та порушення прав людини в Україну на зразок того, як це має місце в Росії, щоб ветеранів ОУН-УПА було визнано борцями за свободу України, вимагали не переслідувати Руслана Забілого, який є істориком, директором музею у Львові, і котрий був об'єктом репресивних дій СБУ за останні тижні.

Під час мітингу офіційна заява була представлена заступнику Посла України у Канаді пану Ігору Кізиму, який запропонував, щоб кілька учасників мітингу зайшли у приміщення посольства, де відбулося відверте і плідне обговорення головних точок заяви. Учасники, в більшості українські студенти університетів у Оттаві і Торонто, підкреслили важливість відновлення національної історії України і закликали до звільнення Табачника і Солдатенка. Майже годинна дискусія завершилася взаємними обіцянками, що всі зусилля будуть спрямовані на збереження української незалежної держави та просування життєво важливих національних інтересів.

Заяву КУДОК, яку було передано пану Ігору Кізиму, було зачитано на мітингу Зененом Чижом. В ній зокрема говориться:

"Цей випадок із Русланом Забілим викликав неспокій і привернув увагу міжнародного співтовариства, включаючи петицію, підписану провідними вченими і дослідниками з усього світу. В Україні вчені з провідних вищих навчальних закладів підписали свою петицію на захист Р. Забілого та Національного Меморіалу. Активісти провели демонстрації в багатьох містах України, у тому числі біля штаб-квартири СБУ в м. Києві, де Р. Забілий був затриманий і допитуваний протягом більше 14 годин. Протестуючі демонстративно роздавали компакт-диски з тими ж файлами так званих "державних секретів", які були конфісковані у Забілого.”

“Міжнародне обурення відноситься і до рішення СБУ встановити кримінальну відповідальність за оприлюднення розсекречених архівних документів 70-річної давності уряду держави, яка припинила своє існування майже 20 років тому. СРСР розпався і Україна проголосила свою незалежність у 1991 році.”

“Це неприпустимо, що представлення історії нашої країни визначається Службою безпеки та політиками, а не істориками і дослідниками. Українці залишаються фактично без власної сучасної історії, так як доступ до архівних джерел закрито. Мета режиму є відновлення фальшивої історії, яка сприятиме поверненню русифікації, що доведе до відновлення де-факто контролю Росії над українським суспільством. До речі, нещодавно призначений голова інституту національної пам'яті, є колишній історик комуністичної партії, українофоб Солдатенко.“

“Справа Руслана Забілого не одиничний випадок. Це лиш приклад спроб залякування з боку СБУ відколи Віктор Янукович зайняв президентське крісло у лютому 2010 року. Також тривожить призначення русофілів та українофобів на ключові посади у кабінет міністрів. Серед найбільш помітних і одіозних фігур - голова СБУ Хорошковський і міністр освіти Табачник.”

“Влада імітує тактику Кремля. Об’єктами цієї нової політики стали журналісти, вчені, студенти і навіть духовенство. Як наслідок, відділ з прав людини міністерства внутрішніх справ було закрито. Президент скасував Національну комісіїю з утвердження свободи слова та інформаційного розвитку. Європейська федерація журналістів "Репортери без кордонів" постійно інформує про нові порушення.”

“Недавно агенти СБУ намагалися залякати Український католицький університет у Львові і його ректора отця Бориса Гудзяка. Ректорів інших університетів відвідали також відвідували працівники СБУ. Чиниться тиск на вчених, журналістів і громадських активістів, щоб вони відійшли від своїх проукраїнських позицій. В даний час багатьом опозиційним політичним лідерам пред'явлені звинувачення і навіть проведено арешти. Український журналіст, який активно слідкував за корупцією та сприяв відродженню національної ідентичності, Харківський редактор Василь Климентьєв зник і можливо був вбитий.”

В заяві також було звернуто увагу на лист від президента Януковича до української діаспори. Цей лист спеціально спрямований до Українського конґресового комітету Америки (УККА) в надії стримати публічні виступи та висловлювання проти політики президента Віктора Януковича під час його візиту до ООН.

Тому Конференція Українських Державницьких Організацій Канади (КУДОК) закликає Президента Януковича вжити заходів щодо порушень і припинити кампанію проти вчених, дослідників, журналістів та громадських активістів. Вимагаємо звільнити міністра освіти Табачника, главу Інституту національної пам'яті Солдатенка і призначити в міністерство і інститут вчених, архівістів і дослідників, які будуть безперешкодно і об’єктивно працювати над відновлення історії України та її національної пам'яті. Ми також закликаємо замінити голову СБУ Хорошковського, а також відновити Секції з прав людини Міністерства внутрішніх справ і Національної комісії з утвердження свободи слова та інформаційного простору.

“Ми також закликаємо канадський уряд довести до українського уряду те, що порушення демократії та прав людини є недопустимими. Ми просимо наших співвітчизників канадців продовжувати виступати на захист Руслана Забілого та Національного Меморіалу Музей "Тюрма на Лонцького".

Промовці на мітингу включали Анну Назарович, яка зачитала заяву на захист Руслана Забілого, яку підписало більше сотні українських вчених в Україні. У петиції також міститься посилання на те, як режим Януковича принижує Україну в очах усього світу:

" Заявляємо про неприпустимість застосування командно-адміністративних методів щодо української історичної науки з метою її підконтрольності владі. Наголошуємо, що політичне переслідування науковця неминуче матиме міжнародний резонанс, який негативно вплине на реноме України та авторитет її владних структур."

Орест Стеців прочитав заяву від Організації Українських Націоналістів, підписану її головою Стефаном Романівим.

У своєму виступі Петро Кардаш звернув увагу на дії президента Януковича, які підривають добре ім'я і статус країни і повагу до України як незалежної держави: "Янукович повторює політику Путіна в Росії, який загнав економію в тупик і встановив політичну диктатуру ... що корупція посилилася при Януковичу... що влада відступила від мінімальних стандартів демократичного правління ... і що Україну перетворюють на східно азійську деспотію, яка уже існує в Росії. Пан Кардаш також зазначив, що "Це приниження України розглядається не тільки діаспорою, але, що ці погляди широко поділяються по всій Канаді, США і Європі."

Мітинг проводився солідарно з аналогічними акціями в той же день у Нью-Йорку при українській місії до Організації Об'єднаних Націй, в Чикаго і в інших містах, щоб привернути увагу міжнародної громадськості під час візиту президента Януковича в ООН до порушень прав людини і національних прав на Україні. Мітинг також був частиною громадських акцій на підтримку національно-демократичних сил в Україні. Схожі мітинги і демонстрації проводяться по всій діаспорі в останніх місяцях, в тому числі в США, Австралії, Англії, Німеччині та у багатьох інших країнах Європи.

Published on 28 September 2010