В Тернополі презентували антологію українського націоналізму

Друге видання антології „Український націоналізм” презентували в Тернополі 22 вересня. На запрошення лідера громадської організації „Українська справа” Михайла Ратушняка в заході взяв участь її упорядник історик Віктор Рог. – Цього дня в місті відбулося дві презентації - перша, в приміщенні актового залу Тернопільської української гімназії, інша – в книгарні видавництва «Джура».

— Книгу цю я вважаю найкращим на сьогодні збірником творів ідеологів націоналізму. Перше видання антології побачило світ лише рік тому, і зараз знайти в продажі його примірник – неможливо. Відповідно виникла потреба в перевиданні. Більше того – упорядник вже зараз підготував другий том антології, маємо надію до кінця року і він вийде друком, — розповідає Михайло Ратушняк.

— Чим антологія відрізняється від інших, раніше виданих книг на цю тематику.

— А раніше таких книг просто не було. Віктор Рог, беручись за антологію, втілював далеко не нову ідею – зібрання в єдину книгу творів ідеологів українського націоналізму. Однак унікальність видання в тому, що автор не обмежився лише відомими матеріалами, як то „Націоналізм” Дмитра Донцова, чи „Самостійна Україна” Міхновського. Завдяки цій антології заново побачили світ речі, що видавалися тільки в підпільних виданнях 30-их років минулого століття. Чи чули ви раніше про працю „До головних засад націоналізму” Юліана Вассияна? Чи знали, що Зенон Коссак, окрім революційної діяльності, займався ще й підготовкою ідеологічних матеріалів, як то „Радість творчого життя”?

— Чому вирішили презентувати цю книгу в Тернополі. І чи відбуватимуться подібні акції і в інших містах?

— Не варто вважати, що книги про націоналізм популярні тільки на Західній Україні. Нещодавно в Одесі відбулися презентації цієї антології. Презентація ж в Тернополі закономірна. Адже значна частина авторів, поміщених в цій книзі, жили і творили на Тернопіллі. Про Ярослава Стецька, думаю, знають всі. А от Дмитро Мирон, який народився в селі Рай під Бережанами, відомий менше. Його робота „Ідея і Чин України” – це перший виклад в популярній формі засад ОУН. Також тут ще є праці наших земляків Осипа Дяківа «Горнового» та Василя Галаси. І, звичайно, такі заходи відбуватимуться в інших містах.

— Як вважаєте, на якого читача розрахована антологія?

— Дуже розраховую, що „Український націоналізм” читатиме молодь. Примірники антології безкоштовно передамо у всі школи міста. Охочі зможуть ознайомитися з нею в бібліотеках та придбати в книгарні «Джура». Ми прагнемо, щоб до світоглядних доктрин націоналізму мали вільний доступ якнайширші кола читачів, особливо молодих, з яких формуватиметься майбутня еліта України.

— Що нового ця книга дасть читачу?

— Я скажу про глобальну мету антології — вона повинна унеможливити спекуляції на тему націоналізму. Проблема суспільної дискусії навколо націоналізму полягає в тому, що її ведуть, як правило, дилетанти і спекулянти, які ніколи не читали творів класиків цієї ідеологічної течії. Політтехнологи вдало розігрують цю карту цим самим розділяючи на ворожі табори українське суспільство. Якщо б кожен громадянин прочитав антологію, політтехнологи-спекулянти залишилися б без роботи. А ви вже прочитали антологію українського націоналізму?

Орест Бартка

Published on 23 September 2010