СБУ затримала історика за роботу із розсекреченими документами

В прес-центрі Української Інформаційної Служби відбулася прес-конференція істориків Руслана Забілого та Володимира В`ятровича.

8 вересня було незаконно затримано директора Національного меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого. 9 вересня припинено доступ співробітників до службових приміщень і робочих місць Меморіалу. 9 вересня СБУ повідомила про порушення кримінальної справи проти Руслана Забілого.

Вчора о 7:30 зі Львівського поїзда на київському вокзалі шестеро (!) співробітників СБУ затримали Руслана Забілого, історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів) і відвезли на Володимирську, 33, де протримали чотирнадцять з половиною годин без жодних санкцій на затримання, без права зателефонувати, без можливості дізнатися прізвища співробітників, які проводили допит.

Підстава, за словами службовців — усна вказівка керівника Служби В. Хорошковського. Причина — перешкодити на надуманих підставах роботі із раніше розсекреченими матеріалами і таким чином обмежити їх поширення.

Без законних підстав після безуспішних спроб вмовити пана Забілого «добровільно» віддати матеріальні цінності, в нього вилучено приватний ноутбук і 2 зовнішніх жорстких диски. Там містилися електронні копії історичних матеріалів і його наукові дослідження. Останні, у випадку неповернення, будуть втрачені, і для Руслана Забілого як науковця буде складно їх швидко відновити.

СБУ переконувало директора Національного музею покинути історичні студії і йти працювати вчителем в школу, цікавилося контактами із закордонними науковцями, чи може надати докази, що тема його досліджень (Руслан Забілий пише про стратегію і тактику УПА) не є державною таємницею.

Руслан Забілий 9 вересня подав скаргу на ім’я Голови СБУ:

«Я вимагаю від пана Валерія Хорошковського пояснити дії співробітників служби і негайно повернути мої приватні речі — комп’ютер і зовнішні накопичувачі. Там знаходяться лише копії історичних документів, мої наукові дослідження та приватна інформація. Я звертаюся до вас, шановні журналісти, допомогти спільними зусиллями припинити цензуру та тиск, які поширилася вже на історію та істориків».

Також директор музею просить роз’яснити керівництво СБУ, на яких підставах була дана вказівка керівника львівського обласного СБУ не допустити на робочі місця і до робочих комп’ютерів дирекцію і наукових співробітників музею. Нагадаємо, що у 2009 році СБУ передала приміщення колишньої тюрми КГБ для створення музею.

Володимир В’ятрович, історик, екс-директор Архіву СБУ: «Співробітники СБУ не лише намагаються приховувати злочини сталінізму, але й використовувати його практику сьогодні, наче за вікном не 2010, а 1937».

Пан В’ятрович переконаний, що «полювання на істориків» — все це ланки одного ланцюга, поряд із цензуруванням підручників з історії та припинення доступу до архівів.

«Я раджу владі витрачати кошти платників податків не на «спецоперації» із затриманням науковців, а зосередити свої зусилля на боротьбі із шпигунами і корупціонерами».

СБУ зараз встановлює коло осіб, яким призначалася «таємна» історична інформація від Руслана Забілого. «Я як законослухняний громадяни допомагаю слідству і говорю — ця інформація призначалася історикам, журналістам, громадянам, всім, хто цікавиться правдивою історією України», — прокоментував Володимир В’ятрович.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Published on 9 September 2010