Репрезентували 49-й том «Літопису УПА»

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація чергового 49-го тому „Літопису УПА”: «Тернопільщина: «Вісті з Терену» та «Вістки з Тернопільщини». Книга 1 (1943–1947)» (830 стор.), що побачила світ у видавництві “Літопис УПА» (Торонто–Львів). Видання Об’єднання колишніх вояків УПА в США і Канаді та Товариства колишніх вояків УПА ім. ген. хор. Тараса Чупринки в США і Канаді. Редактори – Ігор Гомзяк і Микола Посівнич. Фундатор тому – Ольга Клапіщак–Ганкевич в пам’ять свого чоловіка св. п. Всесвітлішого о. мітрата Романа Ганкевича, уродженця с. Більче-Золоте, нині Борщівського району, завдяки якому збудований собор Зарваницьокої Матері Божої.

Передмову до збірника написала історик Галина Стародубець, яка розповіла про особливості визвольних змагань на Тернопільщині у 1940-1950-х роках.

Із заголовків повідомлень читачі зрозуміють про що йдеться: «Більшовицький терор», «Арешти», «Вивози», «Наші втрати», «Про політичну ситуацію» та інші.

Як розповів один із редакторів видання кандидат історичних наук Микола Посівнич, нині дослідники готують для друку 2 книгу, що охопить Тернопільщину періоду 1948–1950 рр., крім того триває робота над другою книгою «УПА в світлі словацьких та чеських документів», що охопить період 1947–1948 рр. та другою книгою «Боротьба проти повстанського руху і націоналістичного підпілля: протоколи допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН і УПА. 1946–1952 рр. У матеріалах 49-го тому відображена боротьба ОУН і УПА проти встановлення на Тернопільщині радянського тоталітарного режиму, – зазначив Микола Посівнич. – Тут чітко простежується карально-репресивна діяльність радянської влади на рівні села, району та області. У звітах йдеться про людей, які допомагали повстанцям, описана методика зрадництва...

Одні із ініціаторів презентації, лідери об’єднання «Українська справа», Олег Вітвіцький та Євген Філь, дали високу оцінку виданню. Ця книга відкриє багато невідомих фактів про славну добу визвольних змагань ОУН та УПА на Тернопільщині і допоможе спростувати цілий ряд історичних міфів, мова йде про псевдо-боївки та провокативні групи.

Як розповів Богдан Хаварівський: „Новий том підготовлений за матеріалами так званого “Озерянського архіву”, які передав для Державного архіву Тернопільської області Сафрон Кутний. Документи були знайдені декілька років тому поблизу села Озерна і свідчать про боротьбу повстанців у 1940-х роках минулого століття. Доповнюють видання матеріали з Галузевого державного архіву СБУ. Ця книга буде надзвичайно корисна для підготовки енциклопедичного видання «Історія міст і сіл. Тернопільська область”.

На презентації багато уваги були приділено необхідності дослідження героїчних сторінок боротьби вояків УПА саме зараз, коли на загальнодержавному рівні відбувається планомірне повернення до радянських підходів у суспільному житті та в оцінці історичного минулого.

Високу оцінку тому дали й тернопільські історики Микола Лазарович, Віталій Левицький, Михайло Бігус, колишні політв’язні Ігор Олещук, Петро Касінчук та ін., а також громадські діячі Володимир Колінець, Сергій Надал, Ольга Жулковська.

Віктор Уніят

Published on 6 August 2010