У Дніпропетровську презентували книгу «Діяльність підпілля ОУН на Сході України»

8 липня у Дніпропетровську, в краєзнавчому відділі Обласної універсальної наукової бібліотеки, відбулася презентація щойно виданої книги «Діяльність підпілля ОУН на Сході України». Як стало відомо інформагентству «Придніпров’я», над її створенням працював колектив істориків із Дніпропетровської, Запорізької , Донецької, Харківської і Сумської областей. Видання присвятили пам’яті одного з перших дослідників історії ОУН в краї Дмитра Куделі. Дві його статті, до речі, теж увійшли до видання. За словами укладача книги, дніпропетровського дослідника Павла Хобота, наразі доведено: явище ОУН мало загальноукраїнський характер.

Так, на переконання дослідника, однією з найактивніших в часи війни на Сході України була робота дніпропетровського націоналістичного підпілля.

Директор Державного архіву Сумської області Геннадій Іванущенко дослідив, на якому історичному підґрунті виник та наскільки живучим був ОУНівський рух в краї.

«Після закінчення війни боротьба не закінчилася, на Сумщині діяли окремі боївки УПА, остання з них — у Кролевецькому районі — діяла аж до березня 1948 року», — зазначає Геннадій Іванущенко.

Дослідники сходяться на тому, що в історії діяльності ОУН в Східній Україні ще багато білих плям. Зокрема, проблемою є підрахунки точної кількості підпільників. Так, на Дніпропетровщині зараз встановлено близько 800 прізвищ ОУНівців, у Запорізькій області – лише сотня.

«Встановити точну кількість підпільників неможливо, це міф. Якщо ви десь бачите точну кількість підпільників – це профанація. Підпілля — це люди, які один одного не знають. Ми можемо вірити лише документу, де вказано, що в перестрілці загинула така-то кількість підпільників», — зазначає один з авторів книги, кандидат історичних наук із Запоріжжя Юрій Щур.

А втім, вивчення оунівського спротиву в Східній Україні тільки розпочинається. Наразі історики-ентузіасти, які займаються цією тематикою, об’єдналися в Східноукраїнський дослідницький центр «Спадщина».

У найближчих планах центру – підготовка до друку великої збірки документів з обласних та державного архівів, архівів СБУ щодо ОУН.

Published on 12 July 2010