Відзначення 20-літнього ювілею УАПЦ

5-6 червня 1990 р. відбувся Всеукраїнський Православний Собор, який проголосив третє відродження УАПЦ. На Соборі був проголошений Український Патріархат і обраний перший Український Патріарх Святійший Мстислав (Скрипник), який прийняв титул: Патріарх Київський і всієї України, Священноархімандрит Св.Успенської Києво-Печерської Лаври.

Відзначення ювілею відродження УАПЦ відбулося у Св.Покровській Подільській громаді м.Києва 13 червня 2010 р. На запрошення оргкомітету УАПЦ відгукнулися колишні активісти цього відродження: Лариса Лохвицька, Леонід Мілявський, Євген Сверстюк, Олександр Ткачук, Богдан Рожак, Сергій Макаренко, колишні активісти Всеукраїнського Православного Братства Св.Андрея Первозванного, Львівського Православного Братства, віруючі Києва, Харкова, Вінниці, Одеси, Ніжина. Знаменно, що на відзначення ювілею УАПЦ прибула дочка першого священика УАПЦ третього відродження в м.Києві прот.Мефодія Андрущенка Поліна та його внучка.

Святкування розпочалися урочистою Божественною Літургією, яку відправили прот.В.Черпак. прот.П.Основенко, ієрей В.Риженко. Після Літургії був відправлений молебен за розвиток і утвердження Української Православної Церкви, Української Держави; проголошені многоліття Святійшому Вселенському Патріарху Варфоломею, Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету, Блаженнійшому митрополиту Костянтину, предстоятелю УАПЦ в діаспорі, духовному опікуну УАПЦ в Україні, Блаженнійшому митрополиту Мефодію, предстоятелю УАПЦ в Україні, високопреосвященнійшому Ігорю, архієпископу Харківському і Полтавському. З вдячністю учасники святкування пом'янули всіх активістів трьох відроджень УАПЦ, що відійшли у вічність, зокрема митрополитів Полікарпа (Сікорського), Діонісія (Валединського), Іларіона (Огієнка), Святійших Патріархів Мстислава, Володимира, Димитрія. З особливою натхненністю всі віруючі проспівали Нікео-Цареградський Символ віри, стверджуючи цим вірність Завітам Христа. Відбулася хресна процесія навколо храму з окропленням святою водою віруючих.

Після Літургії і молебну відбулася конференція на якій виступили Євген Сверстюк, редактор газети "Наша віра", Лариса Лохвицька, Леонід Мілявський, Сергій Макаренко, Олександр Ткачук, прот.Володимир Черпак, Богдан Рожак, Володимир Кулінич, прот.Дмитро Присяжний, Олесь Шевченко, Віталій Шевченко, Володимир Харко. Були присутні науковці Олександр Астаф'єв, Марія Астаф'єва, Ірина Преловська. Виступаючі поділилися спогадами, намагалися проаналізувати причини уповільнення розвитку УАПЦ; критично оцінили історичні події в Церкві за два десятиліття.

Конференція по відзначенню 20-ліття відродження УАПЦ в Україні прийняла Ухвалу:

1. Активізувати роботу Православних братств по утвердженню Українського Православ'я та захисту його традицій.

2. Закликати православних віруючих різних юрисдикцій в Україні працювати для зближення, миру і толерантності з метою об'єднання в Єдину Православну Церкву в Україні.

3. Опублікувати звернення до православних віруючих. Зміст звернення скласти Є.Сверстюку та прот.В.Черпаку і довести до відома громадськості.

4. Братствам і вірним УАПЦ сприяти скликанню Помісного Собору УАПЦ.

5. Створити громадський рух по сприянню скликання Собору УАПЦ. Для цього обрати ініціативний комітет у складі:

1. Євгена Сверстюка
2. Лариси Лохвицької
3. Богдана Рожака
4. Прот.Володимира Черпака
5. Прот.Дмитра Присяжного
6. Олександра Ткачука
7. Володимира Кулінича

Прот. Володимир Черпак

Published on 29 June 2010