«Антологія українського націоналізму» розійшлася за рік

В неділю в Народному домі «Просвіти» Івано-Франківська Віктор Рог презентував дві книги: «Антологію українського націоналізму», якої є упорядником і власну — «Українофобія. П’ята колона та її ляльководи» — збірник публіцистичних статей, написаних й опублікованих в ЗМІ протягом 2002 — 2009 рр., про підривну антидержавну діяльність в Україні явних і прихованих агентів іноземного впливу.

Нагадаємо, що Віктор Рог насьогодні сповняє обов’язки головного редактора тижневика «Шлях перемоги». А представляв його прикарпатській громаді автор передмови «Антології», відомий дослідник і діяч націоналістичного руху Олександр Сич.

Пропонована «Антологія» — перше видання подібного формату в Україні. 380-сторінкова книга увібрала в себе праці теоретиків українського націоналізму першої половини ХХ століття: «Самостійну Україну» Міхновського, «Націоналізм» Донцова, «Націократію» Сціборського, «Елементи революційности українського націоналізму» Федуна-«Полтави», «Ідея і Чин України» Мирона «До засад нашої визвольної політики» Бандери, статті Дяківа-«Горнового», Ленкавського, Липи, Яніва, Стецька, Вассияна, а загалом твори 18 видатних постатей з історії суспільно-політичної думки. Пропоновані тексти більш чи менш відомих вузькому колові дослідників відтепер доступні й широкому загалові. За словами упорядника «Тематика творів охоплює широкий спектр проблематики: морально-етичні аспекти, геополітичні напрямні, філософські підстави, державотворчі концепції, соціальні питання, тактику боротьби і політичні візії».

Захід організувала Івано-Франківська обласна організація ВО «Свобода». В репортажі з акції її прес-служба інформує:

Збір матеріалів для видання Віктор Рог розпочав близько 10 років тому. На той час практично не було інших видань, які б висвітлювали думки ідеологів українського націоналізму. Сьогодні "Антологія українського націоналізму" - перша хрестоматія націоналістичних авторів. Тому не випадковим є надзвичайно широкий інтерес до книжки з боку громадськості. За невеликий час від її появи на презентації у Івано-Франківську опинилось останні 30 примірників видання. Зазначимо, що подібні заходи відбулись вже у багатьох містах держави, а зокрема у Києві, Харкові, Сумах, Чернігові, Полтаві, Львові, Тернополі, Чернівцях та ін. Віктор Рог відзначив, що на сході зустрів такі ж повні зали, проте, на відміну від Галичини, більшість аудиторії складає молодь. Тому, переконує автор, перспектива в ідеології українського націоналізму є.

"Антологія українського націоналізму" знайомить читачів не лише з працями, але і з біографіями представників цього політичного напряму. Упорядник переконує, у книзі немає жодного автора, який би провів своє життя сито і забезпечено. Абсолютно всі вони пройшли підпілля, тюрми, навіть збройну боротьбу. "Свої ідеї всі вони підтверджували безпосереднім чином, приносячи в жертву своє здоров'я та життя. В цьому відмінність націоналістичної ідеології в Україні від інших. Якщо би хтось задумав видати збірник праць українського лібералізму чи комунізму, що б він туди назбирав? Практично нічого. А український націоналізм має багатющу історичну спадщину і це є органічною іскрою народу" - підсумував Віктор Рог.

У свою чергу ведучий презентації, автор передмови до видання Олександр Сич зауважив, що ВО "Свобода" неодноразово проводить презентації націоналістичних видань. У своєму виступі він намагався поєднати минуле ідеології з сучасними політичними реаліями. "В сьогоднішній політичній ситуації надзвичайно актуально говорити про український націоналізм як націозахисний рух, який стоїть на сторожі української нації та держави. Націоналізм, як ідеологія, переживає свій ренесанс. Це стосується як Старої Європи, зокрема Франції, Австрії, Нідерландів та інших, так і Нової Європи, зокрема Угорщини, Польщі, Румунії. Попри всі спроби придушення, цей процес відбувається і в Україні" - наголосив очільник прикарпатських "свободівців".

Користуючись нагодою, ми попросили пана Віктора поділитися думками з читачами.

— Окрім Вас, Сича, В’ятровича, кого б ви назвали, хто займається вивченням і розробкою теоретичних засад українського націоналізму сьогодні?

— Є група науковців, які об’єднані в науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова, де керівником є кандидат філологічних наук Олег Баган, а секретарем — завкафедрою теорії та історії української літератури Дрогобицького педуніверситету Петро Іванишин. Коли проводити паралелі, то ми сьогодні спостерігаємо звісно порівняно далекі від ситуації в 90-х рр., не кажу вже за 30-40 рр., минулого століття зацікавлення в нашому суспільстві даною проблематикою. Тим не менше, з приємністю зазначу, що до вашого міста я привіз останні примірники «Антології» — вже весь тираж розійшовся.

— Громадськість вже в очікуванні другого тому «Антології».

— До другого тому увійдуть матеріали Зборів та конференцій ОУН і авторські публікації другої половини ХХ століття, тобто практично, це вже твори і напрацювання наших сучасників.

— Чи не видається Вам, що давно вже назріла пора видати повні зібрання творів теоретиків українського націоналізму, тобто, єдину повну академічну бібліотеку з цього питання?

— Так, і над нею вже працюємо. Свого часу вийшов двохтомник творів Ярослава Стецька, маємо збірку творів Степана Бандери, Володимир Мороз познаходив в архівах СБУ невідомі праці «Горнового» і вже готує їх до друку, Михайло Романюк видав праці Петра «Полтави», особисто я видав до 20 збірок праць Донцова, тексти Липи, Сціборського, Мирона, завдяки Сичеві маємо чудове трьохтомне видання творів Ленкавського. Тобто повернено великі текстуальні масиви джерел з теорії українського націоналізму в наукове поле. Наразі стоїть питання їх активізації як в науковій площині, так і в суспільному житті.

Роман ІВАСІВ

Published on 14 June 2010