Вшанування захисників України в Польщі

30 травня старанням Перемишельського Відділу Об’єднання Українців в Польщі відбулися урочистості з вшанування пам’яті борців за волю України, які захороненні в Пикуличах під Перемишлем на українському військовому цвинтарі: воїнів Армії УНР, УГА і УПА. На урочистості прибуло чимало людей з України: Галичини, Волині, Кіровоградщини, Черкащини і, звичайно, з різних кутків Польщі.

Вранці відбулись Богослужіння в греко-католицькій і православних церквах, після чого з церков вийшли процесії, які рушили на кладовище. Грав оркестр українського війська зі Львова.

На військовому цвинтарі поминальну Богослужбу відправили отці обох конфесій. Після промов священників сотня Чорних Запорожців, військовим звичаєм, доконала переклик (апель) полеглих за волю України: «СТАВАЙТЕ У СТРІЙ!», прикликаючи поіменно старшин і воїнів українських армій, що поховані по всій Польщі. (Після Ризького Трактату 1921 р. і поділу українських земель між Росією і Польщею, Польща інтернувала біля двадцяти тисяч воїнів Армії УНР, яка ще рік раніше була союзницькою і разом воювала проти совєтської Росії. Серед інтернованих було понад 150 генералів. В Пикуличах перебувала, м.ін,. І-ша Запорізька дивізія, яку очолював ген. Гаврило Базильський).

Зі словом виступив новопризначений посол Україні в Польщі пан Середа та представники місцевої влади і українських громадських організацій.

До підніжжя символічного хреста, що височить над кладовищем, та до могил воїнів делегації поклали вінки і квіти.

Ці урочистості мають свою традицію ще з тридцятих років ХХ ст. Це вшанування тих, які віддали своє життя за волю України, а також уроки історії, задуми над нею. Тут людина відновлюється і набирає моральних сил. Наша глибока вдячність організаторам цих урочистостей!

Степан Семенюк

Published on 7 June 2010