Жива пам’ять про нескорений Космач

25 травня поблизу села Космач Косівського району Івано-Франківської області до Дня Героїв пройшли урочисті заходи, присвячені відзначенню 65-ї річниці одного з найбільших боїв УПА з НКВД, що відбувся 17 січня 1945 р.

У цьому бою сотня повстанців під керівництвом командира «Кривоноса», 22-річного Мирослава Симчича, влаштувавши засідку на межі сіл Люча і Космач (присілок Рушір), майже повністю знищила військову автоколону з 12 студебекерів. На полі бою загинуло близько 370 НКВДистів, 50 замерзло і 50 померло від важких ран у шпиталях. Загинув у цьому бою і командир військової операції Герой Радянського Союзу, москвич, полковник Ніколай Дергачов, який особливо відзначився перед сталінським режимом, керуючи виселенням татар з Криму та інгушів і чеченців з Кавказу. Фактично, операція сотні М. Симчича зупинила депортацію населення с. Космача та мешканців інших сіл Івано-Франківщини на Сибір.

Цьогорічні урочисті заходи, які відбулися на місці бою, проведені за ініціативи громадськості краю і активної підтримки Косівської райдержадміністрації та Космацької сільської ради. У святкуваннях взяли участь і члени делегацій зі Львова, Івано-Франківська та Рівного. Представники влади нагородили Мирослава Симчича, який поплатився за цей бій 32 роками ув’язнення, та інших його бойових побратимів, спеціально виготовленими пам’ятними відзнаками «Рушір 1945-2010». Такі ж пам’ятки отримали громадська наукова організація Центр досліджень визвольного руху, видавництво «Літопис УПА» і часопис «Однострій» за значний вклад у дослідження і популяризацію історії ОУН і УПА.

Користуючись нагодою, в. о. директора ЦДВР Василь Стефанів передав до місцевих бібліотек Косова і Космача друковані видання Центру. Коментуючи подію, він зазначив: «ХХ століття стало часом значних випробувань для українського народу, пов’язаних з воєнними лихоліттями, голодоморами, репресіями і депортаціями. Тим не менше, у пам’яті українців закарбувались і ті героїчні моменти, що стали символами незламності національного духу. Одним з них є переможний бій під Космачем, який перервав низку каральних акцій тоталітарного режиму проти українського народу».

Прес-центр ЦДВР

Published on 27 May 2010