Червоноград шанує героїв України

23-го травня в шахтарському місті Червонограді біля пам’ятника борцям за волю України відбулося урочисте Віче з нагоди Свята Героїв.

День Героїв або Свято Героїв — щорічне свято, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передовсім, лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив щороку 23 травня святкувати День Героїв. Свято було приурочене до сумного дня 23 травня 1938 року, коли в Роттердамі було вбито лідера ОУН Євгена Коновальця. Було також обумовлено, що саме у травні пішли з життя кращі сини України XX століття Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець.

У цей чудовий сонячний день на Червоноградській площі майорять українські державні прапори. Святково одягнені жителі міста різних поколінь після Служби Божої в церквах міста з нагоди Дня Святої Трійці зібралися на площі для вшанування Героїв.

Віче розпочалося виступом священників та урочистим молебнем. Хвилиною мовчання присутні вшанували полеглих за Україну. Міський голова Ігор Чудійович привітав червоноградців та нагородив переможців та учасників краєзнавчо-спортивної теренової гри „Стежками Героїв”, яка відбулася 20-го травня між учнями шкіл.

Перше місце отримала школа № 9 (директор Волошин Василь Іванович), друге і третє місця, відповідно, школи №12 (в.о. директора Салій Галина Василівна) та №3 (директор Шкілюк Петро Іванович).

Присутніх вітали від Братства ОУН-УПА - Василь Ростун, голова міської організації Всеукраїнського об’єднання „Свобода” Олександр Грасулов, голова міської організації Народного Руху України Ігор Корнат. Лунали повстанські пісні у виконанні ветеранів УПА із співочої чоти «Нескорені», «Клятву українця» Петра Карманського прочитав учень Червоноградської гімназії Василь Бідун.

У пам’ять про відомих і невідомих Героїв, які не шкодуючи життя виборювали Соборну Українську Державу, для вшанування живих героїв України, ветеранів національно-визвольної боротьби, лунала повстанська пісня у виконанні дуету в складі Павла Ейхорна та Михайла Дрозюка.

Козаки Західнобузького куреня Прикарпатської січі під проводом курінного Андрія Синиці урочисто прийняли присягу на вірність Україні.

За доброю традицією на завершення віче поклали квіти до пам’ятників борцям за волю України, С.Бандері, Т.Шевченку, на могили воїнів УПА та січових стрільців.

Після Віча учасники скористалися запрошенням на концерт у Народному домі, присвячений Дню Героїв.

І пораділо серце старих повстанців за юних патріотів, що прийшли на площу. Дух народу і його історична пам’ять нерозлучні. А народ , що береже свій дух, не може бути підкорений.

Анатолій Троцюк

Published on 26 May 2010