Вшанування пам’яті жертв політичних репресій у Львові

16 травня, у День пам’яті жертв політичних репресій в Україні, у Львові саме небо ніби лило гіркі сльози за невинно замученими. Пам’ятні заходи розпочалися ще вранці – у храмах міста відбулися панахиди за загиблими від політичних репресій з боку окупаційних режимів. Незважаючи на рясну зливу та холодний вітер біля пам’ятника Жертвам комуністичних злочинів зібралося кілька сотень львів’ян. Тут відбулася екуменічна поминальна панахида та жалобне віче.

Квіти до підніжжя пам’ятника поклали голова Львівської облради Мирослав Сеник спільно з першим заступником голови облдержадміністрації Мироном Янківим та міським головою Львова Андрієм Садовим, народні депутати України Володимир В’язівський і Андрій Парубій, представники громадськості.

Розпочалося віче з виступу Героя України Юрія Шухевича, після цього була озвучена відозва Комітету захисту держави з закликом до народних депутатів України припинити антиукраїнську діяльність та не допустити повернення в Україну тоталітаризму та політичних репресій.

Голова спілки політв’язнів та репресованих Петро Франко, голова братства УПА Олесь Гуменюк та голова спілки політв’язнів Володимир Горовий, депутат Львівської обласної ради Ростислав Новоженець у своїх виступах закликали пам’ятати репресованих радянським режимом та засудили антиукраїнську політику новообраного Президента і дії уряду, вбачаючи в них ознаки державної зради, повернення тоталітаризму та диктатури.

Голови ветеранських організацій, які зазвичай виступають підкреслено толерантно і виважено, цього разу не шкодували гострих та дошкульних слів щодо комуністів та сталіністів у владі. Дісталося і відсутньому на вічі новопризначеному голові облдержадміністрації регіоналу Василеві Горбалю за підтримку ратифікації угод щодо Чорноморського флоту РФ. Червоніти традиційно довелося його заступникам.

Особливою гостротою відзначався виступ Володимира Горового, який, зокрема, розповів про події 9 травня у Львові, коли центр міста несподівано виявився заблокованим для його мешканців та гостей міліцією на час проведення маршу ветеранів війни, чи, як вважають більшість галичан – окупантів. Промовець рішуче засудив це як порушення конституційних прав і свобод громадян і закликав притягнути його ініціаторів до відповідальності.

Член наглядової ради Національного Меморіалу жертв політичних репресій "Тюрма на Лонцького" Ірина Калинець вибачилася перед тими, хто загинув унаслідок репресій, за малодухість сучасників і сказала, що до пам’ятника Жертвам комуністичних злочинів влада рідко ходить, натомість, Гілларі Клінтон, коли приїжджала у Львів, перш за все, відвідала цей меморіал.

Виступаючі закликали до захисту державності, територіальної цілісності та суверенітету України, прав і свобод українців і висловили солідарність з народними депутатами України Андрієм Парубієм та Юрієм Гримчаком, яким влада погрожує судовою розправою.

Люди стояли під синьо-жовтими державними прапорами України, червоно-чорними прапорами ОУН-УПА, тримаючи в руках плакати «Пам’ятаємо. Шануємо. Боремося», «Стоп політичним репресіям!», «Ні сталінізму!», «Україно, повстань!».

Після завершення віча учасники поклали квіти до пам’ятної таблиці жертвам спецслужб тоталітарних режимів у дворі Національного Меморіалу жертв політичних репресій "Тюрма на Лонцького, біля приміщення колишньої тюрми на вул. Судовій, до пам’ятного знаку Жертвам голодомору та політичних репресій та біля Стіни пам’яті та скорботи на вул. Замарстинівській, де також відбулася велелюдна панахида.

Юрко Антоняк

Published on 17 May 2010