Володимир В’ятрович: Спорудження пам’ятника Сталіну — скандальне і брутальне

Призупинення проектів відродження національної пам’яті та призупинення відмежування від тоталітарного минулого сьогодні обертається реабілітацією та возвеличенням тих, хто був злочинцями проти українського народу. Про це заявив історик, екс-директор архіву СБУ Володимир В’ятрович під час прес-конференції у «Главред-медіа», присвяченій спробам реабілітації Йосифа Сталіна в Україні.

«Якщо суспільство не усвідомить раз і назавжди, що цю трагічну історію з її злочинцями треба залишити в минулому, і витягатиме цих злочинців на п’єдестали героїв, то Україна буде приречена на те, що вона не буде розвиватися», — наголосив В’ятрович.

Історик пояснив, що суспільства, які пройшли через тоталітарні режими, довго лікуються після цього. «Німеччина пройшла тривалий процес денацифікації після 12 років панування нацистського режиму. Східна Європа проходила тривалий процес декомунізації після 50 років існування комуністичного режиму», — зауважив експерт.

Оцінюючи нинішню ситуацію в Україні, історик Володимир В’ятрович говорить, що зі зміною політичної влади у країні процеси декомунізації та подолання тоталітарного минулого різко згорнулися. «Першим очевидним наслідком згортання процесів подолання тоталітарного минулого є ініціативи щодо спорудження пам’ятника Йосифу Сталіну», — наголосив історик.

На думку екс-директора архіву СБУ, якщо ми не відмежуємося від тоталітарного минулого, «якщо ми, не юридично, а бодай морально, його не засудимо і не залишимо ці всі злочини і зло в минулому, воно тягтиметься за нами в майбутньому». В’ятрович також зазначив: «За таких умов ми будемо мати ситуацію, коли навіть представники офіційної влади та віце-прем’єр з гуманітарних питань не вбачатимуть нічого поганого в тому, що в обласному центрі будуть споруджувати пам’ятник Йосифу Сталіну. Як на мене, це скандально і брутально».

Експерт зауважив, що подібні дії можуть спричинити ситуацію, «коли в іншому обласному центрі хтось захоче поставити пам’ятник Адольфу Гітлеру чи Пол Поту, чи іншим людям, які однозначно увійшли в історію як злочинці світового масштабу».

Якщо ж у Запоріжжі все таки встановлять пам’ятник Йосифу Сталіну, то, на думку Володимира В’ятровича, Україна виглядатиме в очах країн-сусідів ганебно, як «народ, який не має своєї національної пам’яті, як народ, який возвеличує власних катів, як народ, який вже не здивує Європу нічим».

Published on 15 April 2010