Традиції збройного опору - Київщина

Минулого тижня в приміщенні інформаційного агентства УНІАН було презентовано нову книгу Романа Коваля, відомого дослідника наразі ще маловідомих сторінок історії збройної боротьби українського народу у першій половині ХХ сторіччя. Книга присвячена повстанському руху на північній (поліській) частині Київщини, одним із найяскравішим провідників якої у 1920-1922 роках був полковник Армії УНР Федір Артеменко. Він, як отаман Орлик був свого часу добре відомий старожилам теперішніх Бородянськоого, Васильківського, Вишгородського, Іванківського, Києво-Святошинського, Макарівського, Поліського і Фастівського районів.

Книга створена на основі уцілілих архівів тих часів, зокрема на основі архівів СБУ, які були відкриті для досліджень останніми роками.

Автору вдалося розв’язати майже неймовірну задачу - поєднати максимально строгий, науково-історичний спосіб викладу з емоційним та художньо довершеним стилем написання та компонування книги. Книга буде однаково цікавою як для професійних істориків, так і для цінителів гостросюжетної белетристики на теми національно-визвольних змагань українського народу.

Важливим аспектом книги є те, що вона розвінчує міф про пасивність та безпорадність українців перед лицем зовнішньої агресії, міф про нібито вроджену нездатність українців опиратися та перемагати своїх супротивників. Наважуся стверджувати, що ця книга є обов’язковою для прочитання та перечитування всім жителям північної Київщини, особливо державним службовцям, учителям та активістам місцевих політичних партій. Можливо після цього в селах та містечках північної Київщини поменшає вулиць, названих на честь тодішніх комуністичних карателів, імена яких в книзі наводяться так само старанно, як і імена борців за волю і честь українського народу. І можливо де-небудь у Бородянці чи Фастові появляться вулиці, названі іменем отамана Орлика – Федора Артеменка.

Володимир Мартинюк

Published on 12 April 2010