ОУН в боротьбі з нацизмом

Книга Степана Гліда «Фрагменти життя і мук: спогади з часів німецької окупації України» вирізняється з ряду мемуарних спогадів учасників другої світової війни. Насамперед тому, що це спогади підпільника революційної Організації Українських Націоналістів, а як наслідок – в’язня Бухенвальду. Цінними (а вірніше безцінними) спогади Гліда (справжнє ім’я Іван Логвинович Ратушній) є й тому, що описує він проти німецьку боротьбу ОУН на території Кіровоградщини та Черкащини, і при тому описує яскраво і докладно.

Книга вийшла друком у Лондоні в 1953 році, що наклало на текст свій відбиток. Йдеться про те, що автор писав, так би мовити, по свіжих слідах, коли ще в пам’яті не стерлися події і образи, проте, виходячи з засад конспірації і враховуючи, що доля багатьох учасників подій та їх родин залишалися невідомими, з метою нікого не наразити на небезпеку, Степан Глід змушений при описі конкретних людей та місцевостей користуватися криптонімами і псевдами. Тож сьогодні книга стає своєрідним навігатором для прискіпливих дослідників, які за допомогою архівних документів та наукових публікацій зможуть відтворити події і відгадати своєрідні загадки, закодовані в спогадах автора.

Книга складається з 5 розділів:
1. Вандали ХХ століття в Україні
2. Підпілля ОУН в Україні під час німецької окупації
3. Необережність і зрада
4. В тюрмі
5. До Німеччини

Спогади автора вщент розбивають міфи про відсутність підпілля ОУН поза межами Галичини та колаборацію з нацистами, відкривають невідомі факти з історії національно-визвольних змагань і в цьому є їх неабияка цінність.

Замовлення на книгу можна зробити за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, пом. 4, Тел: 8(044) 234-70-20

Сергій ВЕРЕСЕНЬ

Published on 19 March 2010