Поетка вогняних меж

12 березня у концертно-студійному комплексі Українського радіо в Києві Національної радіокомпанії України за участі трьохсот осіб та з прямим ефіром на всю Україну проходила святкова академія з нагоди вручення щорічної літературно-мистецької премії ім. Олени Теліги. Лауреатами цьогорічної премії стали відома перекладачка і громадська діячка з Німеччини Анна-Галя Горбач та мисткиня Галина Севрук, учасниця відомого «Клубу творчої молоді» покоління шістдесятників, до якого належали Алла Горська, Людмила Семикіна, Опанас Заливаха та письменник Євген Сверстюк.

Співфундаторами цьогорічної премії виступили два крила ОУН: ОУН під керівництвом Миколи Плав’юка заступав Микола Яковина – заступник міністра культури і туризму, а ОУН (б) на чолі зі Стефаном Романівом представляв Андрій Гайдамаха – Голова Головної Ради ОУН (б). Академію звеличав своєю присутністю і словом до широкої аудиторії теперішній посол Німеччини в Україні Ганс-Юрген Гаймзет. Портрет лауреатки А. Г. Горбач представляла історик Н. Миронець, а заслуги своєї колеги по дисидентському русі Галини Севрук описав відомий правозахисник Микола Плахотнюк. Академією вела радіожурналістка і почесна Голова Всеукраїнського жіночого товариства ім. О. Теліги О. Кобець.

«Жертовний чин О. Теліги у зруйнованому большевиками та окупованому німцями Києві світить як вічний вогонь на жертовнику нашої Батьківщини, - нині вільної, але цією державою не захищеної,- зазначив Андрій Гайдамаха у своєму слові. - Бо вона дозволяє темним силам знищувати пам’ятні хрести на місці страти Олени Теліги та її однодумців, які нагадують молодим поколінням, як жертовно треба протистояти злу, що треба мужньо і відповідально боротися з «партачами життя». Про культуру живих, тобто про культуру нас із вами, - як учить одна книжна мудрість, - говорять могили мертвих, в тому й могили українських націоналістів у Бабиному Яру. Тому премія імені Олени Теліги вміщає в собі не тільки заслужену нагороду, а й заклик до дії, до безперервної суспільної і відповідальної діяльності».

Серед тих, які вітали видатних лауреаток премії ім. О. Теліги був і координатор душпастирської діяльності УГКЦ в Італії о. О. Сапуненко, він мав змогу звертатись до присутніх у Києві через пряме включення в ефір. Академію завершив виступ хору національної радіокомпанії України.

Published on 13 March 2010