СБУ знімає радянські грифи секретності – В.В’ятрович

СБУ розсекречує документи, які стосуються діяльності каральних органів Радянського Союзу, після чого їх буде оприлюднено. Про це ІМК сказав директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Володимир В'ятрович, коментуючи заяву лідера Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Олега Тягнибока про те, що наступним логічним кроком для Президента після визнання УПА та присвоєння звання героя С.Бандері було б оприлюднення списків агентів КДБ.

В.В'ятрович зазначив, що згідно з Законом про державну таємницю, державною таємницею є ті відомості й та інформація, поширення якої може завдати шкоди державним інтересам.

"Якщо ми говоримо про матеріали історичного характеру, особливо матеріали до незалежності 1991 року, які стосуються, зокрема, комітету державної безпеки, чи НКВД, чи ГПУ, чи ЧК, очевидно, що абсолютна більшість із них не можуть і не містять такої інформації, яка є державною таємницею", - сказав він.

Він також додав, що матеріали, які розповідають в основному про репресії проти громадян УРСР, не можуть вважатися державною таємницею. Відповідно така інформація, яка стосується каральної ролі радянських органів державної безпеки, "відкривається, постійно вивчається, і кожен бажаючий може зараз з нею працювати".

Проблемним моментом в оприлюдненні списків агентів КДБ є те, що частина інформації може бути конфіденційною через те, що містить дані про тих чи інших осіб, родичі яких зараз залишаються живими.

"Тут ми повинні зважувати, з одного боку, право людини на приватність інформації. А на другій шальці терезів для нас є суспільний інтерес до цієї проблеми. Відповідно в кожному окремому випадку потрібно приймати окремі рішення", - зазначив В.В'ятрович.

За його словами, дотепер, незважаючи на існуючу законодавчу базу, доступ до тих документів був справді обмеженим, а наразі СБУ проводить процедуру зняття радянських грифів секретності з цих документів.

Published on 1 February 2010