Симон Петлюра і Тернопільщина

10 грудня в актовій залі Тернопільського обласного краєзнавчого музею відбулася презентація науково-популярного видання тернопільських авторів, почесних краєзнавців України Богдана Мельничука та Віктора Уніята «Симон Петлюра і Тернопільщина», що побачило світ у видавництві «Терно-граф». Книга вийшла у рамках відзначення 130-ї річниці від дня народження Головного Отамана й відповідно до Указу Президента України В. Ющенка «Про увічнення пам’яті видатних діячів Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки». У передньому слові голів Тернопільських облдержадміністрації та обласної ради Юрія Чижмаря й Олексія Кайди високо оцінено роль Симона Петлюри в історії України, зокрема нашого краю.

Видання складається з чотирьох основних розділів «Симон Петлюра. Життя і боротьба», «Симон Петлюра і Тернопільщина», «Армія Української Народної Республіки, її очільники» та «Симон Петлюра в документах». Цінність дослідження насамперед у тому, що автори вперше систематизували та подали матеріали, котрі стосуються періоду його життя, який був пов’язаний із Тернопільщиною.

Як відзначили автори, книга вже викликала неабияке зацікавлення, зокрема серед вчителів та краєзнавців краю, оскільки тут докладно висвітлено час та місця перебування Головного Отамана на території сучасної Тернопільщини. Це, зокрема, нинішні райони: Бережанський, Борщівський, Гусятинський, Збаразький, Кременецький, Лановецький, Підволочиський, Тернопільський, Чортківський та, звичайно, м. Тернопіль.

Із привітальним словом та оцінкою видання виступили письменник Володимир Барна, начальник Головного управління внутрішньої політики обласної адміністрації, історик Володимир Ткач, кандидат історичних наук, доцент ТНЕУ Микола Лазарович, рецензент видання, директор Державного архіву Тернопільської області, заслужений працівник культури Богдан Хаварівський, директор обласного краєзнавчого музею Степан Костюк, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників України Євген Безкоровайний, заслужений художник України Богдан Ткачик, а також директор видавництва «Терно-граф» Іван Максимів та редактор книги Петро Козловський.

Виступаючі високо оцінили видання, зокрема В. Барна запропонував започаткувати серію видань під рубрикою «Тернопілля у долях славетних українців», оскільки вже вийшли книги «Тарас Шевченко на Тернопільщині», «Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині», «Нації незгасний смолоскип» (до 100 річчя від дня народження С. Бандери).

Щедро ілюстроване документальними світлинами видання про С. Петлюру (116 стор.) буде корисним учителям історії, викладачам, студентам, учням, краєзнавцям, усім, хто не байдужий до історії України, зокрема Тернопільщини.

Наклад видання – 1000 примірників.

Published on 16 December 2009