Українські націоналісти налаштовані на діалог

8 грудня у Сумському прес-клубi вiдбулася прес-конференція за участю Голови Проводу Організації Українських Націоналістів, Генерального секретаря Свiтового Конгресу Українцiв Стефана Романiва, директора Центру Нацiонального вiдродження Тараса Рондзiстого та редактора газети "Шлях Перемоги", вiце-президента Iсторичного клубу "Холодний Яр" Вiктора Рога. Розмова йшла про сучасний стан та перспективи нацiоналiстичного руху в Українi і вплив iдей українського нацiоналiзму на державотворчi процеси та про його взаємодію з українськими владними структурами.

Як зазначив Віктор Рог, метою такого представницького візиту є не стільки презентація другого тому збірки «ОУН-УПА на Сумщині» та висвітлення позиції українського націоналістичного руху (власне ОУН), як заохочення найширших кіл громадськості до рівноправного діалогу з сучасними його представниками.

«Немає такого угрупування, яке б так демонізувалося й оббріхувалося, як ОУН, – зазначив Віктор Рог. – Натомість вищою цінністю для нас є українська нація і вищою формою її збереження й розвитку вважаємо українську державу». Віктор Рог також повідомив, що невдовзі на Сумщині, яка межує з областями Росії, де мешкають етнічні українці, буде засновано постійне представництво СКУ.

Стефан Романів поділився з присутніми своїми враженнями про перебування в Україні. Зокрема, він зауважив, що 24 години перебування тут йому вистачило для висновку, що досить багато молоді не на жарт переймається питанням українського націоналізму. Ще раз нагадавши присутнім про надмірну заміфологізованість цього питання, Стефан Романів відзначив, що у теперішні часи революційність ОУН реалізується в архівах та інформаційному просторі, і з вдячністю згадав про допомогу СБУ у пошуках архівних матеріалів, що правдиво висвітлюють події минулого, завдяки яким опоненти ОУН мають можливість розглянути її історію об’єктивно й неупереджено. Гість наголосив на тому, що українські націоналісти рішуче відкидають будь-які прояви екстремізму з використанням символіки ОУН, і закликав опонентів українського націоналізму (зокрема, «регіоналів») до відкритої дискусії на основі фактів.

Під час діалогу з журналістами Тарас Рондзiстий, зокрема, розповів про «підводні скелі», на які наштовхується доктрина «економічного націоналізму», що впроваджується під гаслом «Свій до свого по своє», і зазначив, що ОУН не є політичною партією. Віктор Рог доповнив ці його слова реплікою: «Нам не йдеться про відсотки у парламенті – йдеться про душі й серця українців». А Стефан Романів додав до сказаного, що очолювані ним структури й надалі спільно працюватимуть з українськими владними структурами над створенням позитивного іміджу України в світі, зокрема – допомагатимуть українським спортсменам взяти участь в Олімпійських іграх.

Сергій ЄФРЄМОВ

Published on 9 December 2009