В Сумах презентували книгу "ОУН-УПА на Сумщині"

У презентації взяли участь директор державного архіву в Сумській області, головний упорядник книги Геннадій ІВАНУЩЕНКО, Генеральний секретар Світового конгресу українців, голова Проводу ОУН Стефан РОМАНІВ та публіцист Віктор РОГ.

За словами останнього, книга розбиває ряд міфів про діяльність ОУН-УПА. Вона цікава тим, що представляє собою збірку документів колишніх каральних органів: слідчі справи, звіти.

"Книга має наукову, краєзнавчу, виховну вартість. Вона яскраво ілюструє той факт, що незалежність не впала з неба українцям, а була вистраждана в боротьбі", – наголосив Віктор Рог.

Про те, як готувалася книга до друку, розповів присутнім Геннадій Іванущенко. Він відзначив, що попереду набагато більше відкриттів, ніж ми можемо собі уявити. Це другий том, перший же був виданий 2 роки тому. Проте наявних матеріалів вистачить ще не менш ніж на 4 томи.

Упорядковані матеріали є вельми цінним матеріалом для науковців, вчителів історії, письменникам, але найважливіша цінність книжок в іншому. Вони ламають усталений стереотип про те, що діяльність ОУН-УПА в роки окупації була активізована і мала підтримку тільки в певному регіоні України – на заході. Про це «подбали» і досі «дбають» псевдоісторики, котрі сумлінно працюють на проімперські амбіції сусідньої країни. Однак подані документи свідчать про те, що географія діяльності ОУН-УПА не обмежувалась «галицьким» регіоном, а охоплювала і інші терени України, зокрема Сумщину. Неодмінно скептики назвуть, і вже називають, упорядкування «фальсифікацією», для таких слід зазначити, що кожен документ має контрольно-довідкове підтвердження із вказівками на номери фонду, описи справ.

Перший том збірника складається зі свідчень очевидців, листування міськкомів КПУ(б) з органами НКВС, МДБ про виявлення на території області структур ОУН і прихильників серед населення. Другий том – розсекречені архіви КДБ, надані архівом Служби безпеки України в Сумській області, матеріали кримінальних справ українських націоналістів, розпочатих гестапо і завершених «колегами» із радянських структур.

"Оприлюднені факти принесуть багато корисних відкриттів, адже, поєднавши документи і спогади, ми прагнемо відновити історію визвольної боротьби нашого краю", – зазначив науковець.

Стефан Романів переконаний, що у сучасному світі боротися проти наклепів та численної дезінформації неможливо без ґрунтовних досліджень архівних документів. На його думку, завдяки "архівній революції" зараз є можливість говорити про події достовірними фактами, а не лише емоціями. «Ця книга є сучасною зброєю проти ворожої пропаганди і виконує значну виховну-освітню роль у сучасній політиці», - наголосив Голова Проводу ОУН.

Книга вийшла накладом 1000 примірників. Її може придбати кожен бажаючий, а в бібліотечні та навчальні заклади примірники будуть направлені безкоштовно.

Published on 9 December 2009