Багнетом і пером

«Історія – це не те, що було насправді, а те, що записано», - напевно це твердження має свій сенс. Принаймні українці могли в цьому пересвідчитися неодноразово, адже впродовж століть нашу історію трактували (і сьогодні намагаються) для нас ті, хто вогнем і мечем завойовував нашу землю. «Історію пишуть ті, хто вішав героїв», - пишуть для того, щоби обґрунтовувати свої злочини, здійснені чи то під маркою «визволення», чи то під приводом «возз’єднання».

Сьогодні по крихтах, поволі, несміливо, ми повертаємо свою історичну правду, здобуваємось на власну національну само ідентифікацію, а отже, й на відповідне трактування історичного минулого.

В історії кожного народу, кожної нації, держави, золотими сторінками записані періоди національно-визвольних змагань, імена захисників рідного краю возведені в ранг героїв, державотворчі національні зусилля є предметом культу. І це справедливо і закономірно.

Українцям також є чим пишатися, і пропонована вашій увазі збірка є цьому яскравим підтвердженням. Спогади учасників Національної Революції 1917-1920-х років сьогодні є безцінним джерелом не лише для істориків. Це потужна база для письменників, режисерів, художників. Але де вони? Чому досьогодні немає у нас жодного повноцінного фільму про ту героїчно-трагічну, вкрай насичену дійсно гамлетівськими драматичними епізодами, бурхливу епоху? А художні книги та мистецькі полотна на цю тематику можна перерахувати на пальцях, та і то, виходять вони мізерними тиражами.

«Україна у вогні революції», - так називається збірка спогадів учасників національно-визвольних змагань 1917-1920-х років, котру нещодавно видано Українською Видавничою Спілкою імені Юрія Липи з ініціативи Молодіжного Націоналістичного Конгресу за сприяння Осипа Довбуша та М.Ш. - чотового УПА (з Лестеру, Англія).

Нажаль, далеко не про всіх авторів спогадів, поміщених в збірці (попередньо частина з них були опубліковані в газеті «Шлях Перемоги») маємо сьогодні свідчення, а про деяких з них, зокрема Юрія Липу, Володимира Сікевича та Богуслава Шашкевича подано короткі нариси. Будемо вдячні кожному, хто допоможе встановити біограми інших учасників спогадів, поділиться матеріалами про події, коли «гомоніла Україна», адже, за задумом видавців, це видання має перерости в цілу серію, необхідність якої ні в кого з українських патріотів не викликає сумнівів.

Спогади, які пропонуються увазі читача, друкувалися в еміграційних ветеранських виданнях, зокрема таких як «Дороговказ», «Вісті комбатанта», «Сурмач», «За Державність», «Українське Козацтво», «Голос комбатанта», «Вісті» та інших. Низький уклін тим, хто в тяжких умовах вимушеної еміграції, змінивши багнет на перо, зумів записати і зберегти ці безцінні спогади. Їм, насамперед, і присвячується ця книга.

Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9 п. 4, тел. (044) 234-70-20

Віктор РОГ, упорядник збірки

Published on 24 September 2009