Стрілецькі Братства знову разом

На запрошення об’єднання Острострільців землі Корони Чеської Едуарда Філіпа (Eduard Filip) та старости м.Раковнік з місією зміцнення дружніх міжнародних відносин, делегація ВОГО «Козацького Стрілецького Братства» та вільних українських козаків 5 і 6 вересня 2009р. відвідала Чеську республіку. У складі делегації були керівник Секретаріату Ради Українського козацтва при Президентові України Анатолій Грива, від «Козацького Стрілецького Братства» отаман Віктор Федосюк, гарматний Володимир Перчук, юрист Сергій Климчук (Луцьк), речник Братства і отаман «Прикарпатської Січі Українського козацтва» Всеволод Іськів та прес-аташе Соломія Іськів (Львів). Окрім них козацький отаман Юрій Палієв, козак Олександр Карташов та перекладач Ольга Зінченко (Київ), отець Микола Гінайло (Володимир Волинський).

Історичні товариства козаків, острострільців, курковців сьогодні будують дружні відносини між собою, вони є правдивою народною дипломатією в європейських державах. Кожне братство несе в собі рідну історичну традицію, культуру і гордість за свій народ і свою батьківщину.

Цього разу на землях містечка Раковнік та його околицях, що знаходиться 70 км від Праги, з національних стрілецьких товариств зустрілися козаки з України, Курковці з Польщі і Острострільці з Чехії. Заходи розпочались святковим парадом під командуванням сотника Яна Мікешки (Jan Mikeska) на центральній площі Раковніка та привітаннями мера міста Зденека Нейдла (Zdeněk Nejdl). Постріли гармат, фанфари і залпи рушниць, звуки військового оркестру, співи та оплески багатьох присутніх створили неповторну історико-лицарську ауру.

У сусідньому містечку Ясенік за участю старости міста також відбулись урочисті перемарші. Окремою окрасою свята став обряд відзначення товариств врученням і прикріпленням до прапорів пам’ятних стрічок.

Після цих офіційних церемоній братства зібрались на свою основну мету – це стрілецький турнір. Чеські закони дозволяють стрілецьким організаціям (за відповідними ліцензіями) користуватись історичною зброєю. На стрільбищі господарі та гості мали змогу змагатись у влучності на кремінних і капсульних рушницях. Це були 12 міліметрові нарізні вогнепальні штуцери – аналог зброї середини 19 століття що їх до цього часу випускають іспанські майстри. Стрільби тривали всю другу половину суботнього дня 5 вересня.

У Чехії так як і у Польщі, стрілецькі організації щороку вибирають короля стрільців. Такі вибори у Польщі базуються на стрільбах з пневматичної зброї до дерев`яного півня. Стрільці по черзі обстрілюють дерев`яну балку опори і кому вдасться вистрілити так щоб «курек» врешті-решт упав, той і отримує титул короля стрільців. У Чехії турніри проводяться з історичної вогнепальної зброї і титул короля виборює найвлучніший стрілець по мішенях. Отож королем чеських Братів Острострільців став Мілан Скленар (Milan Sklenář). Гості змагались між собою. Найвлучнішим українським стрільцем став Анатолій Грива, а польським - Анджей Вегнер. Переможці були відзначені пам`ятними медалями і сувенірами.

І не дивлячись на мовний бар`єр, постійно теплим і сердечним було наше спілкування. Чехи виявились дуже культурними, простими і привітними господарями.

Після дружніх прощань делегація вирушила з Раковніка на оглядини Праги, а звідти з багажем нових вражень і знань повернули на Україну.

Соломія ІСЬКІВ

Published on 10 September 2009