Деколонізація і розімперення

Такий рецепт подолання наслідків поневолення пропонує добре відомий в середовищі істориків доктор історичних наук, професор Анатолій Русначенко в своїй новій книзі «Від імперії до України». Збірка праць Анатолія Русначенка нещодавно випущена в світ Українською видавничою спілкою імені Юрія Липи дає аргументовані відповіді на багато запитань стосовно нашого минулого.

На відміну від багатьох «дослідників та інтерпретаторів», професор Русначенко дивиться на нашу історію українськими очима і відчуває, переживає її зболеним серцем сина рідної землі, водночас залишаючись об’єктивним науковцем. Автор у своїх дослідженнях опирається на джерела, добре орієнтується в публікаціях на задану тематику, наводить причинно-наслідкові зв’язки і, в результаті, робить відповідні висновки. Для дослідників національно-визвольного руху монографії Анатолія Русначенка «Національно-визвольний рух в Україні» (1998), «Народ збурений» (2002), «Розумом і серцем» (1999) та інші давно стали настільними книгами.

В своїй історичній концепції автор виходить з колоніального статусу України протягом століть та обґрунтовує не лише право. Але обов’язок кожного народу на національно-визвольну боротьбу. Власне саме тому період національно-визвольного руху опору другої половини ХХ століття і є предметом наукового зацікавлення автора.

До нової збірки увійшли статті і доповіді, більшість яких друкувалися в українських та зарубіжних виданнях, зокрема в «Шляху Перемоги», збірниках «Український визвольний рух», частина текстів публікується вперше. Джерела досліджень українського визвольного руху, місце України в минулому столітті, український визвольний рух середини ХХ століття та його провідники, україно-російські та україно-польські стосунки, рух опору 60-80-х років минулого століття, - на такі підрубрики умовно можна поділити книгу.

Що таке національна ідея, чим був рух ОУН-УПА, що таке УГВР, чи потрібна Україні люстрація? На ці та ряд інших запитань автор намагається дати відповідь.

Не відмовлю собі в задоволенні зацитувати уривочок з книги:

«Люстраційне законодавство має бути прийнятим, з урахуванням досвіду сусідніх країн, люстраційнідії мають бути підтримані визнанням злочинів комуністичного режиму перед українським народом Верховною Радою, покаранням тих, хто чинив такі злочини в минулому десятилітті, усуненням з публічних посад тих осіб, які зайняли їх незаконно, порушуючи навіть існуюче законодавство. Не усунувши від влади брехливу, продажну номенклатуру суспільство завдасть собі морального удару, який зламає вже і наступні покоління.

Коли тепер народ і, насамперед, нова еліта не підтримають необхідність очищення, то незабаром ці пани, про яких йшлося вище, візьмуться «чистити» без будь-якого закону вже саме суспільство. Революція завершиться, заледве розпочавшись. То ж будьмо пильними!»

Без коментарів…

«Історія вчителька життя» - мудрі латиняни мали рацію. В цьому вкотре переконуєшся, прочитавши книгу Анатолія Русначенка «Від імперії до України». І ми повинні цю історію вивчати, засвоювати і робити висновки, щоби не повторювати помилок і щоби Україні, як недолугому двієчнику, в класі світової конкуренції не довелося вічно сидіти на задній парті.

Замовлення на книгу можна зробити за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, пом. 4, Тел: 8(044) 234-70-20

Сергій ВЕРЕСЕНЬ

Published on 9 September 2009