Молодь відзначила 20-ліття з дня заснування СНУМ

Члени Спілки Української Молоді в Україні відзначили 19-20 серпня мандрівкою на гору Маківка двадцяту річницю з часу заснування Спілки Незалежної Української Молоді.

Місце проведення такого вшанування було обране не випадково, адже 19 серпня 1989 року саме на Маківці, в Карпатах, де Українські Січові Стрільці здобули перемогу над російськими військами, з'їхалась молодь Львівщини і проголосила створення Спілки Незалежної Української Молоді (СНУМ).

«Ідея СНУМу виникла в лавах Української Гельсінської Спілки, як молодіжне крило цієї політичної правозахисної організації, яке б мало допомагати у боротьбі за відновлення Української держави. З такою ідеєю в серпні 1989 ми з’їхалися на Маківку», - розповів кореспонденту веб-сайту www.cym.net/ua один з учасників подій двадцятилітньої давнини, член СУМ в Україні Андрій Соколов (Львів).

Участь у відзначенні ювілею взяли сумівці з Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, Рівненщини та Києва, а також колишні члени Спілки Незалежної Української Молоді, які стояли біля витоків цієї організації.

Крім урочистої святкової збірки та спільної молитви молодь мала добру нагоду поспілкуватися при вечірній ватрі, поспівати пісень, більше дізнатися про історію становлення молодіжного руху.

Юрій Заруцький

Довідково:

Відродження Спілки Української Молоді в Україні розпочалося в кінці 80-х років, коли піднялася нова хвиля боротьби за незалежність. Влітку 1989 року організаційно оформилися перші осередки, які пізніше поширилися в усій Україні.

В Статуті було записано: "Керуючись принципами гуманізму та демократії, СНУМ ставить собі за мету патріотичне виховання молоді в дусі відданості справі побудови незалежної, демократичної Української Держави". У вересні 1989 року утворюється організація СНУМ у Києві. На обласній конференції Народного Руху України за перебудову 27-28 жовтня 1989 р. організаційно оформився Тернопільський СНУМ. У жовтні ц.р. виникає СНУМ у Луцьку, у листопаді - на Буковині та в Івано-Франківську.

Починаючи з літа 1989 р. по травень 1990 кількість снумівських обласних організацій збільшується до 18. Загальна чисельність членів СУМ/СНУМ на той час становила понад тисячу молоді. Існував також осередок СНУМ у Перемишлі, в Польщі, який був пов’язаний з Львівським СНУМом.

Від серпня 1989 р. до травня 1990 р. снумівські організації зорганізували 27 масових акцій (з них 23 заборонених владою), в яких взяли участь понад 64 тисячі молоді.

В травні 1990 року в Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський з'їзд, який проголосив утворення Спілки Незалежної Української Молоді. Головою СНУМ було обрано Ігоря Деркача, народного депутата України.

З проголошенням незалежності України 24 серпня 1991 року головне завдання СНУМ виявилося виконаним. На Другому Великому Зборі Спілка приймає ряд важливих змін в статуті, визначивши виховний зміст своєї діяльності головним напрямком роботи. Одночасно змінено назву на СУМ - Спілка Української Молоді.

Published on 20 August 2009