Знайдено досі невідоме захоронення УПА

Представники Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» спільно із науковими співробітниками Центру досліджень визвольного руху виявили останки трьох бійців УПА під час пошукової експедиції в Сколівському р-ні Львівської обл. Недалеко від захоронення повстанців виявлено також залишки польового табору УПА. Інформацію про місцезнаходження поховання надав голова осередку «Пам’яті» Сколівського р-ну – Ярослав Радевич.

Встановлено, що знайдені останки належать Скільському Івану Кириловичу 1904 р. н., Полянчичу Олексі Антоновичу 1915 р. н. та Мельникевичу Миколі Павловичу 1925 р. н. Всі вони – родом із с. Плав’є на Сколівщині. Інформацію про їхню участь в боротьбі УПА підтверджують виявлені біля них супровідні речі військового вжитку: фрагменти одностроїв, набої, засоби для чищення зброї. Ці повстанці загинули в січні 1945 року підчас нападу відділу НКВД на місце зимівлі відділу УПА. Загиблі повстанці прикривали тили свого відділу і ціною власного життя забезпечили йому перемогу в бою. Як зазначив Голова Товариства «Пам’ять» Любомир Горбач: «Те, що відділ НКВД змушений був відступити, підтверджує той факт, що повстанці були поховані своїми товаришами по зброї.» Він також додав, що поховання УПА вдається знайти вкрай рідко, оскільки вони робилися так, щоб потім їх не виявив противник.

Недалеко від поховання виявлено залишки польового табору, де зимував згаданий відділ УПА. Зокрема знайдено оборонні позиції, а біля них – значне число використаних гільз від набоїв німецького та радянського виробництва. Ці знахідки підтверджують те, що в УПА використовувалась амуніція різних армій. В межах табору виявлено укріплену землянку повстанців. Вона мала прямокутну форму, була вкопана в землю на глибину 1,5 метра, з двома входами, а внутрішні стіни були покриті дерев’яними брусами. В землянці знайдено речі, які були незамінними в повсякденному житті повстанців: казанки, ложки та інший посуд. Також виявлено низку інших предметів повстанського побуту, зокрема металеву піч, яка обігрівала місце проживання повстанців.

Знайдені предмети повстанського вжитку проходять реставрацію та ідентифікацію. В майбутньому частина цих знахідок буде експонуватись в Меморіалі пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». А вже 24 серпня об 11 годині відбудеться урочисте перепоховання виявлених останків бійців УПА в їхньому рідному селі Плав’є на Сколівщині. Як зазначив Директор ЦДВР Руслан Забілий: «Іван Скільський, Олекса Полянчич та Микола Мельникевич будуть перепоховані в День Незалежності – за здобуття якої, вони віддали свої життя.»

Прес-центр ЦДВР

Published on 18 August 2009