ОБСЄ прирівняло сталінізм до нацизму. Черговий ляпас Москві

Парламентські Збори Організації Безпеки і Співробітництва в Європі на своєму черговому засіданні у Вільнюсі переважаючою більшістю голосів із 385 присутніх парламентарів ухвалили резолюцію, у якій зрівняли злочини сталінізму і нацизму. У докyменті, найбільшими ініціаторами якого були Литва і Словенія, зафіксовано, що "Європа ХХ століття утримувалася в кігтях двох великих тоталітарних режимів: нацистського і сталінського, що принесло людиновбивство, ламання прав людини і громадянських свобод, а також воєнні злочини і злочини проти людства".

Хоча резолюції Зборів ОБСЄ не мають правової сили, але вони мають моральну силу, підштовхують до певних дій. Зокрема, резолюція закликає "членів OБСЄ спільно виступати проти всіляких тоталітарних урядів і засуджувати глорифікацію тоталітаризму". Збори закликали також встановити 23 серпня Днем Пам'яті Жертв Нацизму і Сталінізму. Нагадаємо, 23 серпня 1939 р. у Москві Ріббентроп і Молотов підписали пакт, який поділив Центральну Європу між Третім Рейхом і СРСР.

Рішення Парламентських Зборів ОБСЄ - це фактично ляпас Москві за її спроби встановити державно унормовану історію Другої світової війни в кремлівському розумінні. Зрозуміло, що росіяни та їхні союзники в Європі спробували якось нівелювати рішення Зборів. Наприклад, російський делегат у Вільнюсі Олександр Koзловський швиденько дав інтерв'ю виданню “Коммерсантъ”, виправдовуючись перед російськими читачами за рішення, ухвалене, незважаючи на його спротив: ” Ті, які зрівнюють нацизм і сталінізм, забувають, що за правління Сталіна СРСР мав найбільші жертви і найбільший вклад у визволення Європи від фашизму”. Його підтримує Мішель Біллу з Французької Комуністичної Партії: “Це змішування понять, яке не допоможе нам будувати спільне майбутнє”. Однак російські та проросійські делегати скромно промовчують, що жертви, понесені СРСР у Другій світовій війні, можна трактувати й інакше — це люди, навмисно кинуті Сталіним на знищення у війні, і відповідальність за ці смерті він несе порівну з Гітлером. Бо як інакше можна трактувати “солдатів”, кинутих беззбройними на фронт, коли в них була одна гвинтівка на п'ятьох, а в атаку потрібно було йти усім?

Резолюція є великою перемогою депутатів із Центральної і Східної Європи. Особливо з прибалтійських країн, яким два роки тому не вдалося провести подібну резолюцію у Раді Європи. Литовська депутатка Вілія Алекнайте Абрамікене вважає: “Ми засудили Сталіна, і це є важливе. Ми не хотіли нікому завдавати травм та образ, ми хочемо справедливості для жертв війни і післявоєнних репресій”.

Таким чином стосунки Росії з ОБСЄ щодалі більше погіршуються. Фактично це почалося від виборів в Україні в 2004 р., коли спостерігачі ОБСЄ підтвердили виборчі маніпуляції на користь промосковського кандидата у президенти Віктора Януковича. Від того часу Кремль обвинувачує OБСЄ, що замість піклуватися про безпеку Європи, організація займається допомогою "американській експансії на післярадянських теренах" і сприяє антиросійським інтригам. Через суперечки між Росією і OБСЄ спостерігачі Організації не приїхали на останні парламентські і президентські вибори в Росії. Кремль вже неодноразово погрожував, що припинить сплачувати свої членські внески до скарбниці ОБСЄ. Можливо, й справді припинить після найближчої річниці пакту Молотова-Ріббентропа. Але відтепер ця дата, завдяки рішенню ОБСЄ, має зовсім нове політичне звучання, і жодний бойкот Росією організації не змінить уже цього факту.

Ігор КЛЮЧНИКОВ, за матеріалами російських, польських та литовських видань

Published on 30 July 2009