Актуальність націоналізму

Щойно у тернопільському видавництві “Астон” побачив світ двотомник вибраних праць публіциста і небуденного літературознавця, форматора та керівника Всеукраїнського об’єднання “Тризуб” імені Степана Бандери Василя Іванишина (1944-2007) “Державність нації” за реакцією Петра Іванишина. Це видання, здійснене заходами ВО “Тризуб” ім. Бандери та Науково-ідеологічного центру ім. Дмитра Донцова, думаємо, гідно вшанує другу річницю смерті та шістдесят п’яту річницю від дня народження ідейної і творчої людини.

До збірки увійшли головні роботи Василя Іванишина, написані у період від 1989-го до 2007-го року і присвячені актуальній проблематиці національно-визвольної боротьби сучасного українства. Зокрема у першому томі передруковані такі резонансні книжки автора, як “Українська Церква і процес національного відродження” (1990), “Нація. Державність. Націоналізм” (1992), “Українська ідея і перспективи націоналістичного руху” (2000), “Непрочитаний Шевченко” (2001), “Вибір нації-2002” (2002), “На розпутті велелюднім” (2003), “Жерці імпрези” (2003), “Програма реалізації української національної ідеї у процесі державотворення” (2003), “Національна громада” (2006), “Рецепція Благовістя” (2006) та ін. Другий том склали вибрані поточні публіцистичні статті, інтерв’ю, діалоги, ідейні портрети відомих політичних та культурних діячів України тощо.

Коли тепер сумарно можемо подивитися на доробок Василя Іванишина, то й відповідно об’ємніше і глибше можемо оцінити аналітизм його досліджень, дивовижну точність політичних оцінок, пророчі застереження, блискучу стилістичну вправність. Без сумніву, поява двотомника стане подією всеукраїнського значення, буде корисною “поживою” передусім для політиків і громадських діячів. Очевидно, що обговорення й осмислення оприявнених проблем та ідей Василя Іванишина ще попереду. Інтерпретація триває.

Олег Баган, Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова

Published on 28 July 2009